Recept na dlhovekosť neexistuje. Niektorí tvrdia, že základom dlhého života je zdravá a vyvážená strava spolu s dostatkom pohybu. Iní, a to hlavne tí, ktorí sa dožili naozaj vysokého veku, tvrdia, že spočíva v eliminácii stresu. Nikto ti však nedá presný a zaručený recept na šťastný a zdravý život. Vedcom sa však nedávno podarilo zistiť 5 bodov, ktoré by ťa k nemu mali doviesť. Podľa výskumu z žurnálu Science sa úmrtnosť ľudí zvyšuje po veku 80 rokov. Napríklad vo veku 105 rokov sú tvoje šance na prežitie každého dňa 50/50. Dožiť sa 100 je preto výnimočné. My ti prinášame 5 zvykov, ktoré ti pomôžu na ceste za šťastným a naplneným životom.

1. Nikdy neodmietni pohyb

Sedavý spôsob života dnes vedie mnoho ľudí a predstavuje zvýšené riziko smrti. Preto nikdy neodmietni pohyb, aj keby to malo znamenať, že sa máš len postaviť a prejsť si pre čaj alebo kávu, urobiť čo i len 10 drepov, alebo zájsť do školy či práce peši. Dôležité je nájsť si počas dňa aspoň nejaký dôvod na pohyb. Nahradenie 1 hodiny sedenia za nejakú nízku aktivitu (chodenie) znižuje riziko smrti.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

2. Pripomínaj si, za čo si vďačná

Podľa učiteľky šťastia Susan Rose, ktorá sa vyjadrila pre Elitedaily je dôležité nielen užívať si život naplno každý deň, ale pokiaľ chceš žiť dlhšie, musíš praktizovať vďačnosť, „Existuje veľa spôsobov, akými sa to dá robiť, no dobré je hraničiť si deň tým, že keď ráno vstaneš, napíšeš si zoznam vecí, za ktoré si vďačná.“ Znie to jednoducho však? Len si to skús. Akonáhle zistíš, koľko je vecí, za ktoré máš byť šťastná, tvoj deň bude omnoho lepší a rovnako sa tak budeš aj cítiť. Šťastie a dobrá nálada ide ruka v ruke s dlhým životom.

3. Smej sa naplno

Poznáš ten pocit, keď máš chuť smiať sa z celého srdca a nemôžeš, pretože to je v tej chvíli nevhodné? A presne takýto úprimný a hurónsky smiech je najlepší. Podľa odborníkov nám smiech pomáha znižovať krvný tlak a tep, čo vedie k prevencii pred srdcovo-cievnymi ochoreniami a tak k dlhšiemu životu. „Byť šťastný rozprúdi endorfíny do tela, ktoré spôsobia, že sa budeš cítiť, ale aj správať lepšie,“ Mark Occhipinti, Ph.D., ND. Podľa 15 ročnej Nórskej štúdie uverejnenej v žurnále Psychosomatic medicine majú ľudia s dobrým zmyslom pre humor vyššiu šancu žiť dlhší a šťastnejší život v porovnaní s tými, ktorí sa nesmejú často.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

4. Používaj opaľovací krém

Podľa plastického chirurga Joshua Zuckermana aj málo spálení na slnko môže zvyšovať riziko dosiahnutia rakoviny kože, ktorá vie byť agresívna a metastázovať do iných tkanív. Akumulácia UV žiarenia v koži prebieha aj pri každodenných činnostiach na slnko, ako je behanie alebo chôdza. Takže aj keď väčšinu svojho dňa tráviš niekde vnútri, ale ideš niekam na slnko, natri sa krémom.

5. Tráv čas s tým, koho miluješ

Stretávaj sa s rodinou, priateľmi. Nehádaj sa so sestrou a nájdi si čas na rodinné oslavy. Pretože presne tieto chvíle ti pomáhajú predlžovať život. Podľa Harvard Health,  nedostatok blízkych a silných vzťahov spôsobuje zvýšené riziko predčasnej smrti až o 50%.

Čas, kedy umrieme nevieme, no kým sme tu, môžeme urobiť všetko preto, aby sme boli zdravší a šťastnejší.

 

Zdroj: elitedaily.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.