Pexels/Andres Ayrton

Myslela si si, že ešte stíhaš dohnať všetko zameškané a že sa cez leto popýšiš ukážkovou postavou v plavkách? Ibaže chudnutie nejde podľa plánov a tebe ostáva do splnenia cieľovej váhy niekoľko kilogramov.

Aj keď si myslíš, že robíš všetko správne, v skutočnosti si sa mohla dopustiť jednej z týchto 5 chýb, ktoré ťa brzdia v progrese. Alebo rovno aj viacerých naraz.

Pravidelné pitie alkoholu

Celý týždeň poctivo dodržiavaš jedálniček, rátaš si kalórie, no cez víkend sa doslova rozbiješ. Načo je to potom dobré? V alkohole je oveľa viac kalórií, než si vôbec myslíš a ak sa nevieš vzdať pravidelného pohárika vína alebo nebodaj tvrdého, nečuduj sa, že tvoj pokrok stagnuje.

Ak si raz začas dopraješ pohár vína k večeri, s tým by sa ešte dalo pracovať. Radšej ale vynechaj „ožieračky“, po ktorých ťa bolí akurát tak hlava a je ti zle. S alkoholom rastie aj naša chuť do jedla, a tak sa ani nenazdáš a zobkaním z občerstvenia prijmeš ďalšie nadbytočné kalórie.

Príliš vysoký kalorický deficit

Kalorický deficit je jediným rozumným spôsobom, ako dosiahneš svoj cieľ. Rovnica je jednoduchá – prijmeš menej kalórií než ich spáliš. Treba však dávať pozor na to, aby si si denný príjem nenastavila príliš nízko. Radšej sa nechaj poriadne zmerať, dôležitý je aj tvoj bazálny metabolizmus.

Ak si sama určíš nejakú hodnotu, môže ísť o nízky počet. Ak budeš dlho konzumovať málo kalórií, tvoje telo sa prepne do sporiaceho režimu a nebude spaľovať tuk. Preto môžeš mať pocit, že si sa zasekla na svojej váhe.

Nemáš vybudovaný zdravý vzťah s jedlom

Ak sa do konzumácie zdravého jedla doslova nútiš a pripadáš si, že to máš za trest, nikdy nebudeš dosahovať rovnaké výsledky ako tie, ktorých to baví a užívajú si to. Ak celý týždeň čakáš len na to, aby si si dala cheat day a zjedla všetko, na čo si spomenieš, porozmýšľaj nad tým, či niekde nenastala chyba.

Chudnutie by nemalo prinášať takéto pocity. Ak sa rozhodneš zdravo stravovať, vedz, že ide o životný štýl a beh na dlhú trať. Najskôr si to musíš usporiadať vo svojej hlave. Až keď si vybuduješ zdravý vzťah s jedlom, budeš môcť dosahovať skvelé výsledky.

Nedostatok spánku

Veľmi veľa ľudí podceňuje kvalitný a dostatočne dlhý spánok. Ak spávaš 5 či 6 hodín denne, je to veľmi málo. Tvoj organizmus nemá kedy zregenerovať a pôjde skôr na zotrvačnosť. Nebudeš mať dosť energie a aj metabolizmus sa ti môže spomaliť. Ideálne je dopriať si aspoň 7 až 8-hodinový oddych.

Skúšaš veci, ktoré fungujú niekomu inému

Tvoja kamoška skvele schudla, pretože vyradila to, to a to a nastavila si taký počet kalórií? To je síce pekné, ale nemusí to automaticky fungovať aj u teba. Každá z nás je iná a mala by si brať do úvahy svoje potreby. Kalórie si nastavuj podľa svojich hodnôt, nie podľa niekoho iného. Taktiež zbytočne nevyraďuj veci z jedálnička len preto, že ti to povedal niekto iný.

Je dôležité, aby si prijímala všetky makroživiny, to znamená, že aj tuky, sacharidy, bielkoviny či vlákninu. Zabudni na mýty, že pri chudnutí nemôžeš jesť cestoviny, ryžu, zemiaky a vlastne dokopy nič.

Vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom môžeš dosiahnuť dlhodobé výsledky bez jo-jo efektu. Vyvaruj sa preto týmto častým chybám, ktoré by ťa len brzdili. 

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieFitness