Aj veľmi spoločensky založený človek môže z času na čas zostať sedieť sám doma. Nie je to nič zlé, ale pre extrovertov skôr veľmi nezvyčajné. Vedela si však, že aj samota má svoje veľké výhody? Portál Lifehack, Healthline a Psychology Today uviedli pozitívne stránky trávenia času osamote. Neboj sa ponoriť do svojho vnútra.

Zregeneruješ sa

Tráviť čas so svojimi najbližšími ľuďmi je skvelé. Lenže niekedy tento neustály cyklus stretávania sa z teba môže vysávať energiu. Šťastie druhých ti je prednejšie, a tak zanedbávaš samú seba. Tvoja myseľ si kvôli tomu žiada odpočinok. Buď na chvíľu sama a vychutnaj si ten pocit. Je to ideálna príležitosť, ako sa ponoriť do svojho vnútra a prehodnotiť celý svoj život. Vždy sa dá niečo zlepšiť.

Lepšie sa spoznáš

Možno v sebe nesieš nevyriešené záležitosti a práve teraz je ideálny čas uzavrieť ich. Pred emóciami sa veľmi ťažko uteká a skôr či neskôr nás aj tak dobehnú. Neboj sa im čeliť. Nájdi príčinu, prečo ťa tak veľmi zasiahli isté veci. Keď potrebuješ plakať, plač. Nikto ťa za to neodsúdi. Uvedom si, čo ťa skutočne napĺňa a robí šťastnou. Tento čas je na to úplne ideálny a prečo by si nemohla spoznať viac samú seba? Určite toho dokážeš veľa ponúknuť, len o tom ešte nevieš.

Dopraj oddych psychike a pohyb telu

Byť sama so sebou neznamená, že by si teraz mala celé dni iba sedieť na zadku. Nie. Choď sa prejsť do prírody. Choď na miesta, ktoré si už dlho chcela preskúmať, ale zatiaľ na to nebol čas. Dopraj svojej mysli oddych, vypni si telefón, daj bokom všetky sociálne siete a prechádzaj sa radšej v zalesnenej prírode. Pohyb je mimoriadne dôležitý práve kvôli jeho pozitívnym účinkom na ľudskú psychiku. Neznamená to, aby si teraz cvičila celé hodiny, ale príjemná poobedná prechádzka nikdy nie je na škodu.

Buď pánom svojho času

Nauč sa lepšej disciplíne. Pozorne si naplánuj, čo potrebuješ počas dňa stihnúť. Produktivita bude mať na teba len pozitívne účinky a prečo by si si nemohla naplánovať program sama so sebou? Ak ťa dnes čaká nejaká práca, zájdi si po nej na kávu do svojej obľúbenej kaviarne. Namiesto telefónu si zober knihu a na konci dňa budeš zaspávať s pocitom šťastia. Aj takto sa dá využiť čas osamote. Len sa toho netreba báť.

Lepšie spoznáš svoje hodnoty

Aby sme sa dokázali v živote posunúť ďalej, musíme si byť istí tým, čo od neho chceme. Zamysli sa, čo chceš dosiahnuť? Sú tvoje ciele a hodnoty odlišné od ostatných? To nevadí. Aj keď máš priateľov a rodinu, v tomto živote si sama za seba a ty vieš najlepšie, čo potrebuješ. Neboj sa byť odlišná a pevne sa drž svojich hodnôt a zásad. Je to tvoj život, tak prečo nebyť jeho pánom?

Pripraví ťa na vážny vzťah

Ako sa hovorí, lásku zažiješ, až keď budeš schopná ľúbiť samú seba. To platí aj o samote. Vďaka nej sa naučíš žiť život podľa seba, staneš sa nezávislou a predsa budeš milujúcou ženou. Ak na sebe v partnerstve dvaja ľudia neustále lipnú, nie je to pre nich prospešné. Obe strany potrebujú od seba istý odstup, vlastný priestor, aby sa z toho všetkého nezbláznili. Keď sa naučíš žiť osamote, práve vtedy si pripravená pustiť do svojho života osobu, ktorá už neodíde.

Zdroj: Lifehack, Healthline a Psychology Today

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.