ako sa zmení život

Si ešte študentkou, no o chvíľu končíš školu a premýšľala si, ako sa ti zmení život? Tak potom je tento článok práve pre teba. Niektoré body ťa však možno nemilo prekvapia.

Keď si už raz od niekoho staršieho počula, že študentské časy sú tie najkrajšie, tak by si tomu mala veriť. Je to pravda vo všetkých ohľadoch. A hoci sa musíš učiť a skoro ráno vstávať, ešte sa ti za týmto životom bude cnieť. Pretože po škole máš čas ísť s kamoškami na kávu či zabaviť sa na diskotéku.

V naozajstnom dospeláckom živote po škole na to už však môžeš zabudnúť. Príde kopec povinností, ešte menej spánku a zodpovednosti.

ako sa zmení život
zdroj: Unsplash/rw_studios

Bez práce nie sú koláče

Hoci popri škole možno niekde brigáduješ, potom to príde v plnej miere. Aby si sa uživila, možno budeš musieť mať dve práce. Pretože bez peňazí sa dnes nikam nepohneš.

A ak nebudeš šéfkou sama sebe, nebudeš si môcť vziať ani dovolenku hala-bala. Spomeň si, keď si bola na strednej či vysokej a večer si to prehnala s alkoholom. Ráno si si proste mohla povedať, že nejdeš do školy, pretože ti je zle a nezvládneš to.

Prácu ale musíš brať zodpovedne a radšej si dvakrát premyslíš, kedy si dáš pohárik a po práci si oddýchneš. Zistíš, že spánok a oddych je drahocenný.

ako sa zmení život
zdroj: Unsplash/Candice Picard

Všade samé účty

A na predošlý bod teda bude nadväzovať aj tento. Do práce musíš chodiť preto, aby si mala z čoho žiť. Musíš predsa platiť nájom, prípadne splácať úver. A keď už máš strechu nad hlavou, musíš aj jesť a obliecť sa. Faktúra za telefón ti taktiež príde na email každý mesiac. Keď chceš alebo už máš auto, aj to treba natankovať alebo ho dať opraviť, ak sa niečo pokazí.

Hodnotu peňazí si uvedomíš, až keď dospelácky život pocítiš na vlastnej koži. Neustále budeš premýšľať nad tým, čo si môžeš a nemôžeš dovoliť, pretože nikdy nemáš nič isté.

Napriek všetkému, niektorí ľudia bývajú s rodičmi aj polovicu života. Aj v takom prípade však musíš prikladať ruku k dielu a finančne rodičom pomôcť. Pretože aj ty využívaš elektrinu, vodu a ješ z ich chladničky.

ako sa zmení život
zdroj: Pexels/Los Muertos Crew

Cez mamku už nič nevybavíš

V momente, keď si uvedomíš, že ti domov začnú chodiť účty na tvoje meno. Zaplatiť si ich totiž musíš sama. Ani na úrade za teba nikto nič nevybaví. Daňové priznanie si musíš podať sama. Ak papiere nevieš vypísať ty, musíš si to nejako vybaviť. Napríklad, nájsť a zaplatiť si nejakého odborníka, na ktorého sa môžeš spoľahnúť. Mamina s tým už nemá nič spoločné.

Staraj sa!

Každý z nás chce rodinu. Po škole možno začneš bývať sama, no už vtedy zistíš, že o byt sa treba starať o domácnosť. A keď už máš partnera, musíš sa postarať aj o neho, prípadne o domáce zvieratko či vaše spoločné dieťatko. Ak máš chalana, ktorý to všetko dokáže zvládnuť aj sám, máš doma poklad a stráž si ho. Pretože ti so všetkým neuveriteľne pomôže.

Ak už ale si po škole a okúsila si pravý dospelácky život, pripravili sme pre teba aj iné články, v ktorých sa možno nájdeš a dáš nám za pravdu. Napríklad, ako sa zmení život po dvadsiatke či tridsiatke,

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife