pexels.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Táto otázka je z tých najdôležitejších v našom živote. Poznám ten pocit, keď sa sama seba pýtam, čo vlastne chcem? Chcem odísť od rodičov a byť nezávislá, zarábať si na seba a robiť to, čo ja sama uznám za vhodné? Alebo chcem, aby bolo o mňa postarané a som pripravená študovať. Bohužiaľ, to nie je to otázka pre každého. Nie všetci sme na to pripravení. Hoci si myslíme, že by to fungovalo, fungovať to nebude.

Ja sama si dennodenne dávam otázku, či je štúdium na vysokej škole potrebné pre naše životy. Stretávam sa s priateľmi, ktorí vyštudovali vysokú školu a momentálne sú nezamestnaní. Samozrejme to nie je každého prípad a možno je to o šťastí. Ale myslím si, že nadišiel čas, aby sme sa nad tým zamysleli.pexels-photo-140945photo: pexels.com

Prvá otázka, nad ktorou by si sa mala zamyslieť je odbor, aký chceš študovať. Veľakrát rozmýšľame nad tým, čo nás bude baviť, alebo nad tým, aké náročné  štúdium je. Niekedy chceme vynaložiť najmenej úsilia, a pritom chceme maximum. No pri výbere je dôležitý faktor – zamestnanosť určitých povolaní. Už dávno nie je vysoká škola prestíž.

Keď žili naši rodičia, nie každý si to mohol dovoliť a túto možnosť mal len málokto. Pričom v dnešnej dobe je každý druhý človek vyštudovaný. Zamestnanosť pri určitom druhu štúdia si viete pozrieť na niektorých stránkach a najdôležitejšie na tom je, vžiť sa do situácie, ako keby sme sa išli zamestnať teraz.

Ďalší faktor je priemerná mzda pri určitom odbore.  Viem, že mzda 700 € sa ti teraz zdá dostatočná, no spýtaj sa rodičov, koľko stojí nájomné vo vašom byte, či dome, energie, ktoré každodenne používaš a uvidíš, že z takej mzdy by si asi nevyžila.

Nesnívajme! Nesnívajme o tom, že každý jeden zamestnávateľ na nás čaká s otvorenými dverami svojej kancelárie, kedy my vyštudujeme. Zamestnávateľov je málo a zamestnancov veľa. To znamená, že každý si vyberá veľmi dôkladne, ak nehovoríme o nejakých fabrikách alebo iných prácach. hammer-719066_1280 photo: pixabay.com

Veľmi rada sa zhováram s inými ľuďmi o ich životoch a stretávam sa naozaj s absurditami. Niekto vyštudoval na áčka so zlatým diplomom, no kvôli svojej profesii musí praxovať v kancelárii za minimálnu mzdu, a preto žije na ,,intráku,, u rodičov alebo niekde na byte s ďalšími šiestimi ľuďmi. Niekto zase vyštudoval odbor, ktorý ho vôbec nebaví, alebo si nevie nájsť uplatnenie. A sú tu tí, ktorí nevyštudovali, majú zmysel pre podnikanie a sú úspešní.

Takže, na čom vlastne záleží? Prišla som na to, že záleží na tebe! Samozrejme, že v dvadsiatke možno nemáš poňatia, čo vlastne chceš a v čom si vlastne dobrá. Študuj! Ja nevravím, že nie. Ale aj počas štúdia sa nenechaj unášať nezávislosťou, ale zisťuj si fakty od ľudí, ktorí si tým prešli.

Informuj sa a zaujímaj sa. Nesnívaj o tom, že ty to máš pod kontrolou. Pretože, keď si si tým neprešla, nemáš to pod kontrolou.  Ak máš možnosť a chvíľku voľného času, tak si nájdi nejakú brigádu, ktorá ťa taktiež niečo naučí. Stretneš sa s rôznymi ľuďmi, ktorí ti dajú niečo do života a ani nebudeš vedieť ako. Pritom si zarobíš a budeš vedieť, ako si vážiť peniaze a ako s nimi naložiť. Samozrejme, že tá prvá pôjde na všetko, čo nepotrebuješ, ale aj to neskôr príde.

Vnímaj realitu a nesnívaj príliš. Samozrejme, že najlepšie je, keď máš pred menom titul. Ale titul pred menom ťa nenaučí schopnostiam, šikovnosti a ani samostatnosti. To sa musíš naučiť ty sama!

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife