Žena premýšľa

Niekto nedokáže odhaliť lož, ani keby bola do očí bijúca, iný má zase tak silnú intuíciu a dedukčné schopnosti, že by sa za ne nehanbil ani detektív Monk. Občas je naozaj ťažké prísť na to, že na teba človek vyťahuje klamstvo, no vďaka vedcom, ktorí prišli s novou štúdiou, spoznáš jeden skvelý trik, ktorým si to potvrdíš. Informoval o ňom portál Science Alert.

Niektoré znaky toho, že človek klame, už poznáme dlhé roky. Sú to všeobecné prejavy, ktorými sa môže lož prejaviť a ak si ich všimneš, mala by si sa mať na pozore. Patria k nim veci ako nervozita, potenie, dlhé premýšľanie nad odpoveďou, vyhýbanie sa očnému kontaktu, či chytanie sa rukami za tvár (najčastejšie za nos).

Ale čo ak to všetko klamár vie ovládať? Čo ak je v tom tak dobrý, že si naozaj nie si istá? Vedci ti prezradia, čo s tým.

Klamstvo bolo súčasťou testu

Vedci svoju štúdiu podložili experimentom, ktorého sa zúčastnilo 164 ľudí. Každého sa opýtali na jasný názor k určitej téme a následne ich rozdelili do dvoch skupín. Každý jeden z nich šiel na pohovor, pričom vopred vedel, či má o danom názore hovoriť pravdu tak, ako to už urobil, alebo má klamať.

Test pokračoval ďalším rozdelením na 3 skupiny – jedna dostala úlohu navyše, ktorá bola určená za dôležitú, aby testom prešli, druhá skupina ju dostala tiež, no bez toho, aby bola spomenutá jej dôležitosť, a tá tretia nedostala nič navyše. Tou úlohou bolo zapamätať si registračné číslo auta.

Na čo týmto celým vedci prišli a ako vďaka tomu zistíš, či ti niekto tvrdí klamstvo?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife