budík

Prichádza ďalší pracovný deň a tebe už teraz lezie na nervy ranné zvonenie budíka. Vstávanie je pre veľké množstvo populácie jednou z najhorších činností. A preto sa často stáva, že si ho posúvaš o 5 minút, a znovu, a znovu. Najnovšia štúdia od Live Science tvrdí, že práve preložený budík má pozitívny vplyv na tvoj mozog.

Hovorí sa, že: „Ranní ptáče, dál doskáče.“ Avšak táto povedačka platí na veľmi málo ľudí. Na prvé zobudenie vstane asi iba ten najdisciplinovanejší človek. Väčšina si ho totiž vždy preloží aspoň o pár minút. Čo si možno nevedela, je fakt, že práve toto prestavovanie budíka môže mať pozitívny prínos na tvoj mozog a zlepší tvoj kognitívny výkon.

budík
zdroj: Pexels/cottonbro studio

Ako preloženie vplýva na tvoj mozog?

Podľa štúdie, ktorá bola uverejnená v časopise Journal of Sleep Research, prišli vedci na to, že preloženie budíka naozaj pozitívne vplýva na tvoj výkon počas dňa. Tento prieskum sa robil na skupine 1700 ľudí, pričom až 69% z nich tvrdilo, že zvonenie prekladá.

Následne sa na nich robil experiment, ktorý potvrdil hypotézu ohľadom pozitívneho vplyvu na mozog. To však neznamená, že to v tom dobrom zmení aj tvoju náladu či energiu na celý deň.

Títo ľudia sa ráno stále cítili unavení, rozospatí a prvá hodina, kým sa skutočne prebral aj ich mozog, bola veľmi náročná. Pri prekladaní sa ti ale môže začať viac dariť v iných činnostiach.

Ako to skutočne je?

Na spánkové štúdie máme stále veľmi málo informácií a hlavne tých overených. Takže to, či ľuďom skutočne pomáha prekladanie budíka alebo je to len oddialenie povinností a nepríjemného vstávania, musia vedci ešte prezistiť.

Avšak ľudia, ktorí sa podieľali na tomto konkrétnom výskume, sa zhodli v jednom, že po prvom budíku si pospali ešte cca 22 minút. Práve oni sa radia medzi „nočné živly“, a teda počas noci spia menej, akoby mali. Venujú sa rôznym aktivitám a prioritou pre nich nie je ísť spať v konkrétnych časových pásmach. Po tom sa stane to, že tých pár minút k dobru sa im vždy zíde.

Táto štúdia je dobrým začiatkom k hlbším skúmaniam, ktoré nám neskôr môžu otvoriť oči. Možno sa konečne naučíme, čo je pre nás prospešné. Predsa len, kvalita spánku je veľmi potrebná, bez nej sa ťažko dotlačiť k uspokojivým pracovným výkonom.

Zdroj: Live Science, Journal of Sleep Research

Viac z kategórieLife