Každý sme omylný. Každý. Milujeme, ubližujeme a robíme chyby. Nie si neomylná. Ani ja, ani ty. Ani oni. Muži. Tí, s ktorými je to ťažké ale bez nich ešte ťažšie. Verím, že si nikdy nepočula tieto vety od svojho muža. Verím, že by si nikdy nedovolila, aby sa niekto k tebe takto správal. Verím, že máš dosť síl pochopiť, že toto skutočný muž nerobí. Aj keď má zlú náladu. Aj keď má zlý deň.

„Vyzeráš hrozne.“

Ak ti to povie ironicky, je to normálne a srandovné. No ak to myslí vážne a neustále ponižuje tvoj vzhľad, vlasy či postavu, ver, že si nezaslúži tvoju lásku. Pravý muž si vyberie dievča, ktoré miluje vnútorne i vonkajškom a je preňho najkrajšia žena na svete. Prosím, žiadne výnimky.

Muž, ktorý ťa naozaj miluje ťa nebude kritizovať, možno ti poradí, ale nezraňuje tvoje city a nehovorí, ako hrozne vyzeráš, že si moc pribrala a tie vlasy sú slama. Vtedy to už naozaj prekračuje hranice.

zdroj: Photo by Relevante design on Unsplash.com

„Si len moja.“

Veľmi by som sa zasmiala tejto vete, ak by som to počula. Naozaj? Prosím, ak ti toto tvoj drahý povie, možno to tiež môže byť vtipné, ale ak ti to hovorí často, vážne a pritom ťa obmedzuje, utekaj a rýchlo. Nie si majetok a patríš len samej sebe. Ak ti neustále sleduje správy na fejsbúku, nepáči sa mu, že chodíš von s inými ľuďmi a nemôžeš mať svojho dobrého kamaráta, nebuď tou hlúpou. Nie je normálne, ak sa k tebe správa ako nejaký nadradený, že ťa neustále sleduje a neustále sa pýta. Toto nie je zdravý vzťah.

„Nerev, si moc slabá.“

Táto veta si zaslúži facku. Naozajstnú. Štiplavú. Ani neuvažuj, či je to normálne, či je to zlosti alebo len nemá dobrý deň. Myslím si, že toto je zakázané. Nehovorím, že chlapi musia byť stále sladkí, s dobrou náladou a krehkí. To nie. Ale sú isté limity, ktoré by si nemala hovoriť ani ty, ani on. Toto je jedna z nich. Plač. Daj von svoje emócie. A nie, nie si slabá. Si silná a múdra žena!

zdroj: Photo by Gades Photography on Unsplash

„Prečo by som ťa mal rešpektovať?“

Tvoj vzťah by mal byť tak ako aj po fyzickej, tak aj po psychickej stránke zdravý. Ak je tvoj vzťah skôr toxický, necítiš sa v ňom dobre a navyše ťa nerešpektuje, je to obrovský problém. Vtedy je najlepšie a najjednoduchšie odísť. Chlap ťa musí rešpektovať. Musí rešpektovať tvoje rozhodnutia, tvojich priateľov a rodinu, tvoje názory, sny a túžby.

„Nebudem ťa podporovať.“

Tvoje sny a tvoje plány sú tvoj život, nie? Chceš robiť to, čo ťa baví, chceš objavovať a snívať. Nemôže ti to zakázať. Nenechaj si diktovať. Je to tvoj život. Ak niečo chceš dosiahnuť, tvoj priateľ by ťa mal podporovať a pomáhať ti. Je sebecký, ak nechce, aby si si plnila sny a robila niečo, čo ťa nezaujíma. Každá z nás má právo cestovať a objavovať. Každá z nás má právo mať sny a plniť si ich. Prosím, nenechaj si diktovať. Nenechaj sa ovplyvňovať. Počúvaj svoje srdce a svoje túžby.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.