Všetci vnímame rôzne typy situácií rôzne. Niekto plače už pri pohľade na malé mačiatka, s niekým nepohne ani návrat do školy. Pod pojmom romantika sa nám však vybavuje niečo ako sviečky, víno, láska, zaľúbenci, lupene ruží, bonboniéra a klišé. Aj keď nie každý obdivuje romantické filmy, ktorých je niekoľko druhov, tieto mi v hlave utkveli a myslím si, že myšlienka, ktorú v sebe ukrývajú, je výnimočná.

#Endless Love (Nekonečná láska)

Áno, už podľa nadpisu je nám všetkým jasné, že to bude poriadna dávka klišé. Aj napriek tomu, že David a Jade boli spolužiaci, nikdy spolu neprehovorili. Kedže škola skončila, vyzeralo to, že spolu už ani neprehovoria. Zatiaľ, čo Jade vyrastala v prepychu a rodičia si pre ňu vysnívali sľubnú kariéru, David sa musí životom prebiť, pomáha otcovi v autodielni a má brigádu šoféra áut v reštaurácií. Práve tam s Jade na seba narazia. Prevezú sa na cudzom aute, čo stojí Dávida vyhadzov a Jade poklesnutie v očiach rodičov. Napriek tomu, že ich láske nikto nefandí, iskra medzi nimi zahorí. Vo filme vidíme, že žiadne bohatstvo vám šťastie a obľúbenosť neprinesie. Jade si toho veľa prežila a David ju učí opäť si užívať život. Je to príbeh o kráse a sile prvej letnej lásky.

#If I Stay (Zostaň so mnou)

Filmov s podobným námetom je naozaj požehnane, avšak podľa mňa sa tvorcom filmu naozaj vydaril. Mia má všetko, úžasnú rodinu, milujúceho priateľa a práve ju priali na jej vysnívanú školu. Po tragickej autonehode, pri ktorej ju jej najbližší opustia, stojí pred vážnym rozhodnutím a to, či má ešte prečo žiť. Vo filme vidíme paralelné prelínanie Miinej minulosti a súčastnosti. Ako duch sa nachádza v nemocnici a vidí lekárov a svojich priateľov. Vrcholom filmu je pre mňa Miin dedko, ktorý sa s ňou prišiel rozlúčiť. Mia miluje violončelo, jej priateľ Adam rockovú hudbu, napriek tomu sa veľmi ľúbia. Keď ju prijmú na jej vysnívanú školu, musí sa rozhodnúť medzi školou a ním. Teraz, keď prišla o všetko, jediné rozhodnutie, na ktorom záleží je, či zostane. Či je jej láska k Adamovi taká silná, že tu kvôli nemu ostane. Na záver filmu si pripravte vreckovky.

#Love, Rosie (S láskou Rosie)

Friendzone je akýsi „bubák“ dnešnej doby. Alex a Rosie sa poznajú už od škôlky. Aj keď to medzi nimi už od začiatku iskrí, bránia sa tomu. Raz je to silnejšie z jednej, raz z druhej strany. Keď už to vyzerá, že sa konečne dajú dokopy, niečo sa pokazí. Hoci majú obaja vlastné životy de facto na inom kontinente, stále sú si vzájomne oporou. Film má vážnejšie i vtipnejšie pasáže a svojou jednoduchosťou a úprimnosťou vás ohúri. Do poslednej chvíle vám nebudé jasné, ako to vlastne skončí.

#The Best of Me (Čo s láskou)

Pri tomto filme mi trošku prekáža slovenský preklad. Keby som nepoznala anglickú verziu, pokazilo by mi to záver filmu. Amanda a Dawson pochádzali zo sociálne odlišných skupín. Ona z váženej, bohatej a slušnej, on z chudobnej, nevzdelanej a agresívnej. On bol veľmi hanblivý, no cieľavedomý. Vyznal sa v autách, a preto keď sa jej auto pokazilo, využil príležitosť. Ich lásku im nikto neprial, okrem priateľa, ktorý ich zobral pod ochranné krídla. Po nehode sa ich cesty rozdelia a opäť sa spoja až na pohrebe ich priateľa. Obaja majú vlastné životy a ani jeden nie je šťastný. Film opäť prelína súčasnosť a minulosť. Je smutný i komický. Ukazuje ako ľahko vieme ublížiť tým, ktorých milujeme a že niekedy, iba láska nestačí.

#Rómeo a Júlia

Kto nepozná príbeh dvoch znepriatelených rodín z Verony?Doba, keď rodičom viac záležalo na majetku a starých sporoch ako na šťastí ich detí. Láska medzi Rómeom a Júliou zahorela a na ničom inom im už nezáležalo. Bohužiaľ, koniec príbehu smutne vykresľuje ľudskú povahu. Až po tragédií sa snažíme predchádzať následkom. Aj veršovaná, aj neveršovaná verzia má v sebe niečo romantické.

Prečo je dobré mať rada romantické filmy?

Irónia a sarkazmus sú príjemní spoločníci, ale nie pre všetkých. Žijeme v dobe, kde sa väčšinou ponáhľame a viac prežívame to zlé. Preto je občas pekné pozrieť si film o najčistejšom cite, nech už je to akékoľvek klišé. V týchto filmoch môžeme uveriť, že aj letná láska môže byť skutočná a trvalá. Nie je hanba, ak sú ženy romantické. Sny a túžby nám nik nevezme. Nemusia byť realistické.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.