Bohužiaľ sa to nedeje…

Za nedodržiavanie týchto nepísaných pravidiel ťa nečaká žiaden postih. Nikto ťa nezažaluje, nenaparí pokutu, maximálne ti už od nervov jednu plesne nasrdený okoloidúci, ale to je skutočne nepravdepodobné. To však nič nemení na tom, že by bol svet omnoho krajším miestom, keby sme sa ich všetci držali.

1. Najprv sa vychádza

Autobus je preplnený, praská vo švíkoch, ľudia pri dverách ešte nestihli ani vykročiť a tetucha s tromi nákupnými taškami sa už tlačí do vozu ako luteráni do neba. Ten autobus ti neujde. Zato celý proces nastupovania a vystupovania bude podstatne rýchlejší, keď ešte dve stotiny sekundy postojíš na zastávke.

2. So skupinou priateľov nekráčajte vedľa seba

Ako by povedala moja mama – ani obísť, ani preskočiť. Partička štyroch ľudí roztiahnutá po celom chodníku, čo sa tempa týka zaradená jednotka a veselo si štebocú. Ľudia za nimi sa možno ponáhľajú, možno už teraz majú byť niekde inde… smola. Lebo cestu im kríži bezočivosť v štyroch rôznych podobách.

Joel Mott / Unsplash

3. Zanechaj záchod v normálnom stave

Je smutné, že na toto vôbec treba apelovať, že treba na záchody písať oznamy o tom, ako „za záchodom trošku vzadu, nie je kefa na parádu“. A ešte smutnejšie je to, že sú tam úplne zbytočne. Naozaj niekto žije v domnienke, že je hajzlová doska na verejných toaletách súkromným portfóliom jeho telesných tekutín?!

4. Umy si ruky

A počuli ste už o tom, že obrazovka mobilného telefónu na sebe nosí až stokrát toľko baktérií ako splachovač na záchode? Áno, počuli. No a čo. Držal si v ruke desať sekúnd dozadu pipiša? Držal. No tak si tú paprču pekne umy.

5. Zbieraj hovienka po svojom psovi

Zbierať teplé smradľavé kôpky do igelitového vrecúška a zadržiavať pri tom vlastné zvratky nie je nič príjemné. Ale rovnako nie je nič príjemné do jednej takej stúpiť po ceste do práce. Od začiatku ti muselo byť jasné, že chudák pes všetok svoj telesný odpad asi nevypotí.

zdroj: Joe Caione / Unsplash

6. Nerozdávaj cudzie čísla bez ich povolenia

Nezáleží na tom, či chceš kamošovi dohodiť kšeft roka alebo dať kamarátku dokopy s jedným fajn týpkom, o ktorého si akurát zakopla na ulici. Ak nemáš jeho súhlas, potom je niečo takéto absolútneno-go.

7. Ruku pred ústa, keď kýchaš

Na verejnosti. Ruku pred ústa, keď kýchaš na verejnosti. Doma si baktériami a všelijakou inou pliagou „obstrekuj“, čo len chceš, ale v autobuse? Keď pred tebou sedí ďalší človek, ktorému si práve bez chochmesu opľul celý krk? V pekle máš už rezervované miestečko rovno pod Satanovými guľkami, kamoško.

8. Používaj blinkre

Cestné komunikácie sú jedna španielska dedina, je strašne ťažké sa na nich orientovať. Napríklad preraďovanie z jedného pruhu do druhého… bláznovstvo! Kiežby existovalo niečo, čo by dalo ostatným vodičom na známosť, že tak plánujem učiniť. Možno nejaké svetielko, blikajúce svetielko… to by bola nádhera.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.