Unsplash/Gijs Coolen

Pred dvoma rokmi bol môj život úplne o niečom inom.

Pripravovala som sa na skúšky dospelosti, mala som dlhodobý vzťah, blížiaci sa nástup na vysokú školu. Toto všetko pre mňa predstavovalo vidinu budúcnosti. Ani som len netušila, ako nasledujúce 2 roky zo mňa spravia úplne inú osobnosť.

Ak by som mala dať môjmu mladšiemu ja radu do budúcnosti, asi by som jej povedala len: nehľadaj si niekoho, pri kom sa ti podlamujú kolená, nájdi si niekoho, kto ti dodáva silu stáť na nich pevne.

Celý čas som si myslela, že táto moja rada sa týkala budúcich vzťahov s chlapcami.

Až teraz prichádzam na to, že táto rada má oveľa hlbší význam, ako som si kedysi myslela. Je to podobné ako s rozprávkou Malý princ. V akomkoľvek veku svojho života si ju pozriete, vždy si z rozprávky beriete nejaké nové ponaučenie.

Ja to mám presne takto s touto radou. Nie je to rada o budúcich vzťahoch. Veď, čo je horšie, ako spoliehať sa, že vás na nohách udrží niekto iný, alebo, že vám ten druhý človek dá dôvod, aby ste stáli na vlastných nohách? Nie je predsa každý strojcom svojho šťastia?

A tak, popri tom ako cestujem vo vlaku, prichádzam na to, že táto veta vlastne neznamená, aby si si našla chlapca, možno budúceho muža, ktorý ťa urobí silnou osobnosťou.

Táto veta znamená, aby si našla samú seba.

Pretože, raz každý odíde. Čo máš z ľudí, ktorí sú tu dočasne? Ty tu však pre seba budeš stále.

Láskou sa môžeš aj rozdať, môžeš byť verná akokoľvek chceš, lenže, ak ten druhý chce klamať a sklamať, tak ti nohy podrazí tak, že budeš potom len ležať na zemi a celé noci bdieť, prečo práve ty. Tieto myšlienky ti nedajú spávať, budeš len rozmýšľať, prečo si nebola pre neho dosť, aby sa ťa nevzdal a prečkal zlé chvíle, budeš rozmýšľať prečo si nebola dosť dobrá na to, aby ty si konečne nebola tou, ktorú musel klamať. Budeš sa cítiť mizerne za to, ako si sa prosíkala jeho lásky, ako si sa dožadovala jeho pozornosti.

A to všetko sa stalo z veľmi jednoduchého dôvodu: dala si mu možnosť, aby on bol tvojim oporným stĺpom.

Uvedom si, že jediné, na čom záleží, si ty sama.

Veď sa pozri, koľkokrát si mala chuť plakať tak, že by si najradšej nevyliezla z postele? A napokon si aj tak vyliezla, pekne sa obliekla, namaľovala, učesala a tvárila si sa, akoby sa nič nestalo. Si silnejšia ako si myslíš.

A zapamätaj si ešte jednu vec. Všetci okolo teba sú vedľajšími postavami, ale hlavnou postavou tvojho príbehu života si práve ty.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating