Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Keď sa povie, že človek je sebec či príliš veľký egoista, zvyčajne to v nás vyvoláva negatívne pocity. Nikto nemá rád samoľúbych ľudí, ktorí myslia iba na seba. No zabúdame však, že myslieť občas práve iba na seba je veľmi dôležité.

Nie, teraz nemám na mysli to, že sa budeš obdivovať v zrkadle, dvíhať si ego rečami, ktoré nikoho nezaujímajú a ty sa pritom nebudeš zaujímať ani o iných. Hovorím o takej dobrej a potrebnej dávke sebeckosti, ktorá je nevyhnutná na to, aby si sa zo života mohla tešiť. Tešiť pre to, že si sama sebe pánom a robíš to, čo v danej chvíli cítiš a chceš.

Častokrát sa totiž prispôsobujeme iným ľuďom, len aby nevznikol nejaký konflikt. Ak od nás niekto niečo chce, spravíme to, len aby bol pokoj, aj keď sa nám osobne vôbec nechce. Samozrejme, podať pomocnú ruku svojim blízkym je jasná vec, no ak ťa kamoška prehovára na párty, na ktorú sa ti vôbec nechce, prečo tam ideš? Buď trocha sebecká, povedz jej nie a dopraj si oddych, ktorý ťa teraz láka. A vecí, ktoré by si mala pokojne robiť so sebeckým záujmom, je oveľa viac.

Ide o takzvané pozitívne sebectvo. Ľuďom nikdy nevyhovieš, tak prečo by si sa o to mala snažiť za každú cenu? A strácať pri tom vlastnú energiu? Musíš sa naučiť hovoriť nie. Musíš si vedieť nájsť čas iba pre seba. Musíš sa držať svojich plánov a pocitov, nech už si o tom myslí ktokoľvek čokoľvek. Iba ty sama žiješ svoj život. Tak si dopraj to, čo ti neprivodí stres a zlú náladu. Aby si sa cítila dobre a žila šťastný život, musíš začať jednoducho od seba. A na tom nie je nič zlé.

Kedysi dávno som počula, že je to ako keď v lietadle spadnú kyslíkové masky. Podľa inštrukcií si musíš nasadiť masku najprv sama a až potom pomôcť tým, čo to potrebujú. Je to skvelý príklad toho, ako také to dobré sebectvo funguje. Pokiaľ nebudeš spokojná ty, nemôžeš robiť iných ľudí spokojnými. Všetko to totiž pôjde na úkor teba. A ty predsa nechceš žiť menej plnohodnotne ako iní, však?

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife