Myslíš si, že každé cvičenie je skvelé na chudnutie? Skutočnosťou je, že nie všetky druhy pohybu k zníženiu hmotnosti skutočne napomáhajú.

Hoci je pravda, že akýkoľvek druh pohybu mierne zvyšuje spaľovanie kalórií, niektoré cviky ich spaľujú tak málo, že sa to ani nedá považovať za chudnutie. Ak práve tieto aktivity tvoria väčšinu tvojho tréningového plánu, strácaš čas vierou, že s ich pomocou radikálne schudneš. Skús ich obmeniť, alebo pridať niečo nové. A ktoré to teda sú?

Posilňovanie bicepsov

Posilňovanie bicepsov síce pomáha k tomu, aby vyzerali dobre, no bicepsy sú tak malá svalová skupina, že sa z nej týmito pohybmi nedá spáliť takmer žiaden tuk. Cvičenia zamerané na bicepsy teda posilňujú, ale s ich pomocou sa tuku nezbavíš.

Cviky na brucho

Zhrňme tu kategóriu brušných cvikov, pretože takmer všetky z nich sú na chudnutie prakticky zbytočné. Väčšina ľudí si myslí, že ak chce spáliť tuk na bruchu, musí sa naň zamerať napríklad brušákmi. Takto to však nefunguje. Vo všeobecnosti takéto cviky nestimulujú úroveň spaľovania tukov tak, ako by sa mohlo zdať. Takže, ak chceš schudnúť v tejto oblasti, 1000 brušákov ti k tomu nepomôže. Efekt majú skôr na posilňovanie a tvarovanie.

Stroje na vonkajšie/vnútorné stehná

Ďalšie cviky, ktorým sa môžeš kľudne vyhnúť – ak ti ide len o chudnutie, sú cviky na vnútorné a vonkajšie stehná. Síce veľmi dobre posilňujú túto spodnú časť tela, ale veľa kalórií nespaľujú. Ak sa zameriavaš práve na ne, môže sa stať, že sa týmto posilňovaním stanú tvoje stehná síce pevnejšie, ale hrubšie. A to je presný opak toho, čo chceš docieliť. Lepšou voľbou sú napríklad drepy alebo dlhé prechádzky.

Nesprávne využívanie kardio strojov

Stroje zamerané na kardio môžu pomôcť s úbytkom váhy, no ich nesprávne využívanie veľký prínos nemá. Aby si na nich nestrácala čas, skús sa opýtať na radu niekoho skúseného, napríklad trénera. Potrebný je správny postoj, tempo aj čas strávený na takomto stroji. Nechaj si poradiť, aby sa z toho nestalo trápenie a rutinné cvičenie bez výsledkov.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.