Photo by luizclas from Pexels

Bolo medzi vami všetko v poriadku a zrazu úplne zmizol? Alebo ste sa možno pohádali a stále sa vyhýba riešeniu vášho problému? Žiadny telefonát, správa, či obyčajná sms? Takto sa môže prejavovať ghosting. Je to, ako by bol v jeden deň neoddeliteľnou súčasťou tvojho života a na ďalšie ráno sa bez povšimnutia vytratí. Ak si to ešte nezažila, buď rada. Už len tá predstava je veľmi bolestivá. Portál Huffpost, Psycom a Psychology Today takto opísali novodobý ghosting.

Bez vysvetlenia

Možno ti pár dní neodpisuje a zatiaľ si z toho nerobíš veľkú hlavu. Ako by si sa však cítila, keby sa to predĺžilo na niekoľko týždňov, prípadne mesiacov? Asi veľmi zle. Tebe na tom záležalo a on bol príliš, aby bol k tebe úprimný. Jednoducho s tebou ukončil akýkoľvek kontakt. Opustil ťa. Bez vysvetlenia. Toto sa však nemusí diať iba v partnerských vzťahoch. Ľudia sú rôzni a rovnako aj ich level dôveryhodnosti. Ak ti niekto udelil toto tiché Zbohom, je to ich problém. Nie tvoj.

Vyhýbajú sa zodpovednosti

Možno si už ghosting zažila a týchto ľudí vnímaš ako najväčších sebcov, ktorí ani trochu neberú ohľad na druhých. Nie že by sme ich chceli obraňovať, ale je za tým omnoho viac. Tento problém vzniká hlavne kvôli psychickým problémom, kedy osoba, z ktorej sa zrazu stane duch, môže mať panický strach z riešenia konfliktov. Alebo sa jednoducho bojí, že niekomu raní city, pričom si neuvedomuje, že toto vyhýbanie sa je často horšie.

Chcú sa vyhnúť ťažkým rozhovorom a rozhodnutiam, pretože sa boja pocitu viny, keby niekomu ublížili. Lenže týmto osobám sa ich nesprávny postoj vráti. O tom niet pochýb. Ako si takýmto spôsobom vylepšia svoje komunikačné schopnosti? Ich vzťahy môžu neustále kolabovať kvôli tomuto problému. Kým si to uvedomia už bude veľmi neskoro.

Neobviňuj sa

V tomto štádiu nie je asi nič horšie, ako začať zo všetkého viniť samú seba. Čo som spravila? Prečo nie som dosť dobrá? Čo mu pri mne chýbalo? Presne tieto otázky nás môžu trápiť, keď sa snažíme vyrovnať s chladným ghostingom. Je to kruté odmietnutie, či ukončenie akéhokoľvek vzťahu. Ak trpíš nedostatkom sebavedomia a nie si veľmi dôverčivá, toto ti na nálade rozhodne nepridá. Lenže nemôžeš sa v tom po zvyšok života utápať. Dá sa s tým vyrovnať!

Keď s tebou prestal komunikovať a doteraz ti neodpísal na jedinú správu, zbav sa ho. To, že by si ho všade mala vidieť on-line ničomu nepomôže. Aj keď to je iba virtuálny svet, bolieť to môže stále. Odstráň si ho z priateľov, prípadne si ho aj zablokuj, ak to tak cítiš. Odišiel bez vysvetlenia. Je čas za ním zabuchnúť dvere.

Si hodná lásky a nemusíš sa nikomu doprosovať!!!

Odišiel? Fajn. Tak nech ide. Lenže nedovoľ, aby ťa jeho rozhodnutie akokoľvek ovplyvnilo. To, že ťa opustil bez vysvetlenia neznamená, že nie si hodná lásky. Máš vlastnú unikátnu hodnotu, ktorú si neuvedomoval. A vieš čo? Asi to tak malo byť. Ľahostajnosť do vzťahu nepatrí, pretože postupne dokáže všetko zničiť. Ak ti už toto niekto spôsobil, dali ti tak jasné znamenie, že do tvojho života vôbec nepatria.

Ukázali svoju pravú stránku, aj keď sa predtým snažili ujsť. Nechaj ich. Len nech idú. Zaslúžiš si ľudí, ktorí budú pri tebe stáť napriek všetkým prekážkam. V tomto bode si hlavne uvedom, že ich rozhodnutie ťa ani trochu nedefinuje a zachovaj si hrdosť. Ty sa nepotrebuješ nikomu prosiť. Vieš, kde je pravda.

Nie je duch ako duch

Jedna výnimka pri ghostingu skutočne existuje. A to, keď sa napríklad kvôli niekomu necítiš mentálne a fyzicky v poriadku. Možno sa bojíš o svoj život. V tomto momente je prerušenie kontaktu s dotyčnou osobou to najlepšie, čo môžeš urobiť. Určite by si nemala zotrvať vo vzťahu, ktorý ti neprináša pokoj a pohodu. Keď však cítiš, že by ti partner nič neurobil, no predsa to chceš ukončiť, neutekaj predtým.

Vopred si priprav v hlave scenár pre túto situáciu a trénuj. Spíš si všetko, čo máš na srdci a skús to prebrať s blízkou kamarátkou alebo členom rodiny. Vďaka tréningu by si nabrala odvahu povedať mu to do očí a on by sa tak nemusel trápiť nezodpovedanými otázkami.

Zdroj: Huffpost, Psycom a Psychology Today

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating