Pixabay/allser

Určite si zachytila kampaň, do ktorej sa zapojili známe slovenské osobnosti. Tvrdili, že sa im neznámi páchatelia nabúrali do mobilov a ukradli im osobné údaje. Aj keď to tento raz nebola naozaj pravda, niečo podobné sa deje na každodennom poriadku. 

A pritom sa tomu dá predísť pomerne jednoducho. Stačí, ak budeš trochu pozornejšia a budeš sa na internete správať trochu zodpovednejšie. Máme pre teba 7 tipov, ktoré ti v tom môžu pomôcť a ktoré by si mala začať čo najskôr praktizovať.

Heslá na prvom mieste

Vytváraj si dostatočne silné heslá, ktoré niekto neprelomí behom pár sekúnd. Zabudni na heslá ako 12345 alebo dátum tvojho narodenia. Ideálne, ak použiješ aj veľké písmená, čísla a nejaké špeciálne symboly.

Dôležité je si potom tieto prístupové údaje aj zapamätať alebo si ich niekam poznačiť. A ešte lepšie bude, ak si vždy vytvoríš nové heslo. Ak by si používala všade rovnaké, hackerovi by si to len uľahčila.

Dvojstupňové overenie

Ak to je možné, využívaj aj dvojstupňové overovanie. To znamená, že okrem vyplnenia prihlasovacích údajov ti ešte príde SMS správou alebo mailom špeciálny kód, ktorý overí tvoju identitu. Na sociálnych sieťach by malo byť takéto prihlasovanie už samozrejmosťou.

Nenavštevuj podozrivé stránky

Ak sa ti nejaká stránka nepozdáva, radšej ju nenavštevuj. Taktiež si všímaj, či má URL adresa v https aj to posledné S. Ide o znak väčšej istoty a toho, že daný web je zabezpečený lepšie.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife