Manipuluje tebou tvoje okolie?

Chceš zistiť, či tebou niekto manipuluje? Niekedy si to nechceme priznať, no naše vlastné pocity alebo správanie to dokážu prezradiť. Manipulátorom môže byť niekto z tvojej rodiny, priateľov alebo kolegov v práci. Taktiež to býva aj partner, no jeho spôsob manipulovania je v niektorých prípadoch trochu odlišný.

Ak tebou niekto manipuluje, určite sa nájdeš v nasledovných piatich bodoch. Možno si to už dlhšie tušila, no nechcela si si to priznať a potrebovala si, aby ti to niekto nahlas povedal.

Cítiš sa vinná za to, čo robíš

Manipulátori majú „skvelú“ schopnosť v tom, že v tebe dokážu vyvolať pocity viny. Možno si neurobila presne to, čo od teba vyžadovali alebo ako si to predstavovali. Nechcú to nechať tak, preto ťa radšej obvinia z toho, že si to pokazila.

Pocity viny zažívaš aj v prípade, že robíš niečo, o čom daní ľudia nevedia alebo to robíš bez ich dovolenia. Zabúdaš pritom na fakt, že si dospelá žena, ktorá si nepotrebuje pýtaš súhlas na niečo, čo chce spraviť.

Ospravedlňuješ sa aj za to, čo si neurobila

Nestačí, že sa cítiš vinná za to, čo si urobila, si dokonca schopná ospravedlniť sa aj za to, čo si neurobila. Manipulátori zvyknú svoju chybu otočiť proti tebe a ide im to tak dobre, že ty sama vezmeš ich pochybenie na svoje „triko“.

Ak si nie si vedomá toho, že by si urobila niečo zlé, prečo tak často používaš slová prepáč alebo mrzí ma to? Toto je jeden z najčastejších znakov, že tebou niekto manipuluje.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife