Peniaze hýbu svetom a aj tebou, tvojimi rodičmi alebo kamarátmi – všetkými. Ako sa ale zachovať, keď ich je naozaj málo a ty chceš mať ukážkové leto? 

V prvom rade si uvedom, čo vlastne chceš a ako veľmi si na tom finančne zle. Ak máš v peňaženke 4,58 € a na účte posledných 10 €, potrebuješ okresať zo svojich nárokov a naučiť sa tešiť z maličkostí (ak to ešte neovládaš).

Pokiaľ si z tých šťastnejších a máš v blízkej budúcnosti sviatok, popros mamku alebo tatka, nech si nerobia starosti 4 hodiny v obchode s hádkami, čo sa ti páčiť bude a nebude, ale že by si najviac ocenila príspevok v podobe financií.

Nauč sa šetriť

Nevyhadzuj neprimerane vysoké vstupné na kúpalisko, ale choď na jazero. Nekupuj kopček zmrzliny za 1,20 €. Radšej si priprav domáce nanuky z jogurtu a ovocia, alebo len čistého zmixovaného, oslaď medom a daj do mrazničky na noc. Receptov na internete nájdeš nekonečne veľa. Poďakuje sa ti za to tvoja peňaženka aj postava.

Photo by Lindsay Moe on Unsplash
zdroj: unsplash.com

Recykluj

Nenakupuj zbytočne nové rifle alebo tričká, ale zrecykluj staré kúsky. Zober nožnice, nezabudni na trochu vkusu, kritiky a pusť sa do toho, na pomoc si pokojne zavolaj kamarátku, mamu alebo babku. Budete mať program na celý deň, neminieš ani cent a leto budeš mať zas o čosi krajšie, plus teda aj nový kúsok v skrini.

Jazdi zadarmo

Ak ešte študuješ, využi bezplatnú dopravu vlakom. Nahovor partiu, zoberte si do vlaku deku, nejaké tie tekutiny (hlavne nealko), gitaru, dobrú náladu a choďte na výlet na slepo. Nezabudni robiť foto a video dokumentáciu. Finančne nenáročné, ale spomínať budeš ešte veľmi dlho.

Photo by Kimson Doan on Unsplash
zdroj: unsplash.com

Rob spontánne veci

Určite neopovrhni obľúbenou nudou. Nuď sa s priateľom, s rodinou, s mačkou. Pozri si film, daj si domáci nanuk, opaľuj sa na balkóne, nechaj sa pozvať večer na pivo a poprechádzaj sa po okolí. Urob spontánne a úprimné fotky, ktoré ti kamarátka na dovolenke v Taliansku bude závidieť.

Odkúp od kamoša, ktorý ochorie lístok na GRAPE, poskladajte sa s partiou na benzín a užívaj leto. Možno už teda tých 10 € na účte nemáš, ale na pivo ti ešte ostane. No nie je to super plán na ukážkové leto?

Všetko sa dá a ja verím, že to dáš aj ty, lebo peniaze týmto letom teda nepohnú! 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.