Pexels/Yan Krukov

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Keď sa ti niečo nepáči (zlé známky v škole, problémy so správaním, …) snaž sa o rozumnú komunikáciu a vysvetľovanie. Nie krik a nadávky, ktoré nikam nevedú. A hlavne, nikdy svoje dieťa neporovnávaj s inými. Každý človek je iný. Vyhadzovať mu na oči, že chlapec od susedov je lepší vo futbale, či spolužiačka lepšia v matematike, nie je žiadna motivácia. Ak niekomu povieš, že je zlý, sám tomu uverí.

Vyrastanie s mobilom v ruke

V tomto prípade sa jedná najmä o deti do 6 rokov, ktoré mnohí rodičia chcú zabaviť tak, že im do ruky strčia telefón či tablet. Áno, občas je to skvelý pomocník, ako ich utíšiť a nájsť si čas na povinnosti, no rozhodne by to nemalo byť na dennej báze.

Takéto ratolesti potrebujú iné formy zábavy, najmä, aby sa im niekto fyzicky venoval a pri hre s nimi trénoval aj ich pamäť a zručnosti. Mobil rodiča nedokáže nahradiť. Nie len, že si obrazovkou ničia zrak, ale neskôr nebudú mať záujem o iný spoločenský kontakt.

Ohýbanie pravidiel

Kto z nás doma nezažil situáciu, kedy si naši rodičia ohýbali pravidla tak, aby im to vyhovovalo? Raz povedia jedno, potom druhé, len aby sme počúvali a robili veci tak, ako si to predstavujú. Lenže, práve to nie je vhodný spôsob výchovy – ak to budeš robiť aj ty, dieťa nadobudne pocit, že je v poriadku nedodržiavať svoje slovo a v podstate klamať. Nebude rešpektovať pravidlá a zákazy, pretože ich nebude brať ani vážne, keď sa vlastne môžu kedykoľvek meniť.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife