Unsplash/Seth Doyle

Pri rozhovoroch s inými ľuďmi často používame naučené klišé frázy a niekedy si to ani neuvedomujeme. A čo je najhoršie, tieto vety môžu vyznieť oveľa horšie, než sme ich mysleli. 

Môže to dokonca viesť až k tomu, že ľudia s tebou nebudú radi tráviť čas a v tvojej prítomnosti sa nebudú cítiť komfortne. Takéto správanie je do istej miery toxické a oni nechcú byť vystavovaní nepríjemným vetám, na ktoré nechcú alebo nevedia ako reagovať.

Toto sú známe frázy, ktoré zvykneme používať, no mala by si s nimi prestať. Prípadne by si mala niektoré slovíčka aspoň nahradiť, prípadne použiť iný tón hlasu, aby to nevyznelo tak zle.

To nie je fér.

Život nie je fér. Namiesto toho, aby si sa neustále sťažovala na to, že osud sa s tebou nemazná, priznaj si svoje pochybenie a uč sa z vlastných chýb. Nikto nechce tráviť čas s niekým, kto sa neustále pohoršuje a sťažuje na všetko.

Nie je to moja vina.

A koho teda? Zodpovednosť na niekoho musí padnúť a ak sa jej snažíš stále zbaviť, dosť to vypovedá o tebe. Ľudia si môžu myslieť, že si veľmi sebecká a radšej zvalíš vinu na niekoho iného, než keby si sa pozrela do zrkadla.

To nič nie je.

To, čo sa tebe môže zdať ako bezvýznamná maličkosť, môže niekomu inému pripadať naozaj zle. Neznevažuj nikoho a radšej ponúkni pomoc. Nikdy nevieš, kedy sa môžeš ocitnúť v podobnej situácii.

Ja som ti to hovorila.

Zase sa chceš hrať na najlepšiu a myslíš si, že dávaš najlepšie rady. Pri tejto fráze však často používame posmešný a povýšenecký tón a práve to je na tom to najhoršie. Namiesto výčitiek skús navrhnúť riešenie alebo sa danej osoby opýtaj, ako inak by postupovala.

Si v pohode?

Ak sa musíš niečo takéto opýtať, je jasné, že v pohode ten človek asi nie je. Buď trochu viac empatická a zaujímaj sa o problémy, ktoré ho trápia. Ak sa niekoho opýtaš, či je v pohode, určite ti neodpovie úprimne. Ak však prejavíš skutočný záujem, môže to dopadnúť inak.

Ako som už povedala predtým …

Opäť sa chceš hrať na dôležitú a ukázať niekomu, že ťa mal počúvať, pretože ty sa k danej problematike vieš vyjadriť najlepšie. Neupozorňuj zbytočne na seba. Často to robievajú ľudia s nižším sebavedomím, ktorí sa snažia sami seba presvedčiť, že pomáhajú ostatným a potrebujú pocit zadosťučinenia.

Veľa šťastia.

Jedna z najväčších klišé fráz, ktoré niektorí ľudia ani nemyslia vážne. A tak to potom aj vyznieva. Radšej tomu dotyčnému povedz, že mu naozaj držíš palce a vieš, že to dokáže. Veľa šťastia nepovzbudí takmer nikoho.

Na tvojom mieste by som …

Nedávaj nikomu nevyžiadané rady. Ak sa ťa niekto opýta na tvoj názor, v tom prípade, samozrejme, odpovedať môžeš. Nikto ale netúži po tom, aby bol poučovaný od niekoho, kto sa chce len povyšovať.

Vzdávam sa.

Čo chceš, aby ti ľudia na toto povedali? Aby ti hovorili, že si skvelá a určite to dokážeš, preto by si mala pokračovať ďalej? Takéto masírovanie ega určite nie je v poriadku.

Bez urážky, ale …

Ak povieš túto frázu, je jasné, že niečo negatívne za ňou bude nasledovať. Najčastejšie ide o kritiku. Ak ju chceš niekomu povedať, povedz to na rovinu, neskrývaj sa za takéto slovíčka.

Možno je to hlúpa otázka, ale …

Ak je to hlúpa otázka, prečo sa ju chceš opýtať? Na hlúpu otázku môžeš dostať len hlúpo odpoveď. Je to presne to, čo by si chcela?

Ktoré z týchto fráz si doteraz zvykla používať aj ty sama?

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife