Ľudia s nízkym sebavedomím

Niekedy si musíme dávať pozor na to, čo a hlavne komu hovoríme. Napríklad ľudia s nízkym sebavedomím znášajú ťažšie veci, ktoré sa ich bytostne týkajú. Aj keď to myslíš v dobrom a nemáš v úmysle im ublížiť, tvoje slová sa ich predsa len môžu dotknúť. 

Týchto 6 viet by si im preto nemala nikdy hovoriť. Mohli by vyznieť oveľa horšie, než si ich myslela a zbytočne by si sa dostala do problémov.

Musíš si viac veriť. Je to jednoduché.

Keby to bolo také jednoduché, všetci by po svete chodili s obrovskou dávkou sebavedomia. Takíto ľudia hľadajú rôzne spôsoby, ako si veriť, no vždy je to ľahké. Ak nechceš ponúknuť konkrétne riešenie, radšej si tieto „prázdne rady“ nechaj pre seba.

Smutná žena plače
zdroj: Pexels/ MART PRODUCTION

Ak nemáš rada samu seba, ako ťa môže mať rád niekto iný?

Toto je asi to posledné, čo ľudia s nízkym sebavedomím potrebujú počuť. Už takto sa dosť obávajú toho, že si nikoho nenájdu, pretože sa nikomu nebudú páčiť. Netreba im to ešte viac pripomínať.

Nebuď na seba taká tvrdá.

Niekedy to tí ľudia ani nechcú, ale nejak to tak proste vypáli. Odopierajú si obľúbené jedlo, hanbia sa obliecť si pekný a štýlový kúsok a vedeli by sme pokračovať ďalej. Určite sa to dá povedať aj krajšie a milším spôsobom, preto ich skús naozaj podporiť a podať pomocnú ruku.

Musíš myslieť viac pozitívne.

Klišé fráza, ktorú aj tak skoro nikto neberie vážne. Je pravda, že v poslednom období pribudlo množstvo pesimistov, no tí si to nechcú priznať a myslia si, že sa proti nim všetci spolčili. Málokomu pomôže obyčajný úsmev v tom, aby sa cítil lepšie, keď nespokojnosť pramení z ich vnútra.

Určite to iba hráš.

Nehovoríme, že sa takí ľudia nenájdu, no takéto obvinenie sa ich môže fakt dotknúť. Ty si možno neuvedomuješ, že sa naozaj trápia a hľadajú spôsoby, ako to zmeniť. Predstieranie je to posledné, na čo myslia.

Čakáš na to, kedy ti niekto dá kompliment?

Toto už môže vyústiť do nepeknej konfrontácie alebo hádky. Ľudia s nízkym sebavedomím nepotrebujú ďalšiu pozornosť a komplimenty, pretože by im aj tak nedokázali uveriť. Pochváľ ich naozaj vtedy, keď to myslíš vážne, inak radšej buď drž jazyk za zubami.

Od nízkeho sebavedomia je to len na skok k depresii a smutným myšlienkam. Týmito tromi tipmi tomu ty alebo tvoji blízki ľahko predídu

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife