@pureosophy

Súčasný stav životného prostredia je alarmujúci. V oceáne pláva ostrov z plastu, ktorý je štrnásťkrát väčší ako celé Slovensko. A čo je na tom najhoršie? To, že všetky plasty nás prežijú. Každý jeden kúsok plastu, ktorý sa nezrecykluje alebo nerozloží nás prežije. Ak budeme takto pokračovať ďalej, bude v roku 2050 v oceáne viac plastu ako živočíchov. Možno si teraz hovoríš, že ty tomu aj tak nepomôžeš, že nedokážeš zachrániť svet. Ale pravda je taká, že ak chceme niečo zmeniť, musíme začať od seba.

Vezmi to pomaly. Nemusíš zmeniť svoj životný štýl zo dňa na deň. Začni s jedným alebo dvoma z bodov a postupne zredukuješ odpad, ktorý produkuješ na minimum.

1. Odmietaj veci, ktoré nepotrebuješ

Napríklad letáky alebo reklamné časopisy, ktoré ti chodia poštou. Jednoducho si na schránku nalep nálepku, že sa zaobídeš bez zbytočných letákov. Ďalej sú to vzorky, ktoré rozdávajú v obchodoch, reklamné výrobky a podobne. Veci, ktoré nepotrebuješ, odmietni a mysli na to, že by najskôr aj tak skončili v koši.

2. Nakupuj so znova použiteľnou taškou

Zainvestuj pár eur do látkovej tašky. Vydrží ti niekoľko rokov a nahradí množstvo plastových, ktoré môžeš vďaka nej v obchodoch odmietnuť.

3. Nahraď plastové sáčky za plátené alebo sieťové vrecká

Tieto vrecká sú z biobavlny a sú kompostovateľné. Môžeš do nich v obchode zabaliť zeleninu, ovocie, oriešky a podobne. Sú síce trochu drahšie ale nahradia obrovské množstvo sáčkov a vydržia oveľa dlhšie.

View this post on Instagram

Shopping zero waste is a lot easier than you might think! 🛒 You can either take your own jars or use the shop's own paper bags (like I did when I ran out of jars…oops). Take your jars or containers to be weighed and start shopping. Keep track of what you are shopping (adding to the jars) or write down the code on the paper bag, or take a pic of the code! 📸 Then take your jars to the counter and have them weighed down (the shop assistant will discount the weight of the jar). Pay and take your jars home. Place them strategically on a flat surface for a pretty insta shot (optional step) 😉 Enjoy a healthy, plastic free pantry! ♻ . . . . . . #eatyourselfgreen #zerowaste #environmentallyconscious #zerowasteaustralia #minimalism #ecofriendly #mindfulliving #healthyliving #lowwaste #nowaste #wasteless #noimpact #lessimpact #reducewaste #lowimpact #waronwaste #waronwasteau #zerowasteshopping #bulkshopping ( #📷 @eatyourselfgreen )

A post shared by Eco Warrior (@the.eco.warrior) on

4. Vymeň plastové slamky za antikórovú alebo sklenenú

Takéto slamky ti budú slúžiť možno aj celý život, narozdiel od jednorázových plastových. Môžeš si ju nosiť všade so sebou. Ak si objednáš napr. kávu so sebou stačí povedať že nechceš slamku a jednoducho nahradíš tú plastovú svojou.

5. Bal si jedlo do dóz, kompostovateľných vreciek alebo použi Abeego

Ak náhodou nepoznáš Abeego, je to konopno-bavlnená látka napustená pravým včelím voskom.

Vyhýbaj sa alobalom a plastovým fóliám.

6. Kúp si vlastný hrnček na kávu a fľašu na vodu

Z vlastnej skúsenosti viem, že v dnešnej dobe vám určite neodmietnu naliať kávu do vlastného hrnčeka alebo termosky. No a ideálne by bolo mať jednu sklenenú fľašu na vodu ale môžeš použiť, čo máš, napríklad aj fľašu z tvrdého plastu, ktorý dlhšie vydží. Hlavne si za každým nekupuj novú, jednorázovú, plastovú fľašu.

7. Vyhýbaj sa jednorázovému príboru

Môžeš si nosiť svoj vlastný, z domu. Alebo si môžeš kúpiť drevený, o niečo ľahší a praktickejší.

8. Vymeň svoju zubnú kefku za bambusovú

Bambusové zubné kefky sú recyklovateľné a vydržia ti tak dlho, ako tie plastové.

9. Začni používať menštruačný kalíšok alebo vložky z biobavlny

Menštruačný kalíšok nahradí množstvo tampónov alebo vložiek a meniť ho počas menštruácie stačí dvakrát do dňa (to sa môže samozrejme u každej líšiť). No ak ti viac vyhovujú vložky, môžeš skúsiť tie z biobavlny, ktoré jednucho vyperieš a môžeš použiť znova a znova.

10. Snaž sa obmedziť množstvo papiera, ktorý spotrebuješ

Napríklad skús prejsť z klasických kníh na e-knihy. Alebo z papierových časopisov a magazínov na ich elektronické podoby.

 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife