unsplash.com

Tento článok je pre každú z nás, ktorá sa sama seba pýta: Prečo sa nenávidím?

Túto otázku si si už určite v mysli vyslovila niekoľkokrát. Počas cesty autobusom, pri prechádzke po meste, či keď si doma zaspávala v posteli. Každý sa občas cítime neisto a premýšľame nad všetkými chybami, ktoré sme v živote spáchali.

Neboj sa, nie si v tom sama.

Možno samu seba neznášaš kvôli svojej minulosti. Nedokážeš sa so všetkým zlým, čo sa ti kedy stalo vyrovnať, a preto si zlá sama na seba. Je ľahké si myslieť, že ťa už nikto nikdy nebude milovať, keď ťa pred mesiacom podviedol bývalý. Je ľahké podľahnúť myšlienkam neúspechu, ak sa ti v minulosti niečo nevydarilo. Postupom času ťa doháňajú tvoje najtemnejšie spomienky.

Vymaž zo svojho života osoby, pri ktorých sa cítiš neistá alebo si z teba robia srandu. Nezáleží na tom, či sú to priatelia, rodina alebo tvoj frajer. Takýmto spôsobom ti totiž títo neprajníci podkopávajú sebavedomie a ty sa sama seba pýtaš, čo je na tebe zle.

Nepremýšľaj nad všetkým. Neopakuj si v mysli konverzáciu, ktorá ťa neskutočne ranila alebo všetky tie nepríjemné vtipy, ktorými ťa častovali tvoji „kamaráti“. Radšej mysli na niečo pozitívne, čo ti vyčarí na tvári úsmev.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: unsplash.com

Ubližuješ si viac, ako si myslíš

Ak nemáš rada samu seba, myslíš si, že všetky tie ciele, ktoré si si stanovila nikdy nedosiahneš. Preto radšej žiadne ciele vo svojom živote nemáš a obklopuješ sa ľuďmi, ktorí si to absolútne nezaslúžia. Radšej si vo vzťahu s niekým, koho ani nemáš rada, pretože si myslíš, že lepšieho by si nikdy nezbalila. Pracuješ len preto, aby si mala peniaze, no nezáleží ti na tom, aby ťa táto práca bavila. Si si totiž viac než istá, že svoju vysnívanú prácu nikdy nedostaneš. To ale nie je pravda.

S nenávisťou prichádza ruka v ruke aj trest. Ničíš svoje telo cigaretami, alkoholom alebo si odopieraš svoje obľúbené jedlá. Aj keď sa ti to možno nezdá, takéto tresty sú veľmi nebezpečné, pretože môžeš začať bojovať s nezdravou závislosťou a tým pádom si nevedomky skrátiť život.

Nesocializuješ sa. Ak nenávidíš samu seba, nechceš sa stretávať so svojimi priateľmi, dokonca im ani neodpovedáš na správy či telefonáty. Radšej sa so svojimi čiernymi myšlienkami zavrieš doma, vďaka čomu tvoja nenávisť samej seba sa čoraz viac a viac rozrastá.

Máš problém prijímať lásku a komplimenty od druhých ľudí. Ak ti niekto povie, že ťa má rád alebo ti pochváli tvoj zovňajšok, máš pocit, že sa ti vysmieva do tváre a nemyslí to vážne. Nechápeš, z akého dôvodu sú títo ľudia k tebe milí, a preto sa radšej takýmto lichôtkam vyhýbaš.

Každý deň je pre teba nočnou morou, pretože tvoje myšlienky sú negatívne. Máš pocit, že ťa všetci ohovárajú, aj keď sa na teba milo usmievajú. Predpokladáš, že nikto s tebou nechce nič mať, že si pre ostatných ako vzduch.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: unsplash.com

Môžeš tomu zabrániť

Začni si na sebe všímať všetko dobré. Kľúčom k sebaláske je tiež pozitívne myslenie. Pred zrkadlom si každý deň opakuj, že si krásna, múdra a naozaj skvelá.

Vytvor si zoznam všetkého, čo v tvojom života naozaj stojí za to. Tiež tam napíš, čo na sebe máš rada. Spomeň si napríklad na pekné chvíle, počas ktorých si sa smiala, svoje správne životné rozhodnutia alebo veci, na ktoré si naozaj hrdá.

Prestaň sa už konečne s každým porovnávať. Nezabúdaj na to, že ani títo, pre teba možno dokonalí ľudia, majú svoje chyby. Len ich vedia dobre skrývať. Možno sa trápia ešte oveľa viac ako ty a aj keď na prvý pohľad vyzerajú šťastne, opak môže byť pravdou.

Ďalším dôležitým pravidlom je, aby si sa nevystavovala zlým vplyvom okolia. Obklopuj sa preto ľuďmi, ktorí ťa posúvajú vpred a nezhadzujú ťa každú možnú chvíľu. Vymaž zo svojho života falošných priateľov a ľudí, čo za to nestoja.

Vystúp zo svojej komfortnej zóny. Nebuď uzavretá v bubline, ktorá ťa ubíjala. Nadväzuj nové známosti, aby si si dokázala, že to nie je naozaj nič ťažké. Ak ťa niekto pozve na rande, neodmietni, pretože vďaka tomu zistíš, že máš šancu na lásku. Choď na ten pohovor, aby si sa presvedčila, že na svoju vysnívanú prácu máš. Nezľakni sa, ak sa ti niečo nepodarí. Keď sa ti to stane raz, dvakrát, ešte to nemusí znamenať, že za to nestojíš.

 

Zdroj: thoughtcatalog.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife