Aj ty poznáš ten pocit, keď na nič nemáš čas? Ide o našu najobľúbenejšiu a najčastejšiu výhovorku, ktorú používame takmer neustále. Pritom si ten čas vieš urobiť, napríklad tým, že obmedzíš používanie svojho mobilu.

Potom tu máme druhú skupinu ľudí, ktorí majú toho času až priveľa. Podľa najnovších výsledkov štúdií zverejnených na portáloch The Guardian a American Psychological Association ide o veľký problém, ktorý môže mať negatívny dopad na náš život a jeho ďalšie fungovanie.

Vedci dospeli k záveru, že úroveň subjektívnej pohody pri voľnom čase spočiatku rastie, no maximálne ide o dve hodiny. Tento čas je dostatočný na to, aby si si oddýchla a mohla sa plne sústrediť na ďalšiu prácu. Ak však nerobíš nič produktívne a len tak bezcieľne tápeš, do čo by si sa mohla pustiť, tvoja mentálna pohoda klesá. Najmä ak presiahne čas piatich hodín.

Tím americkým prieskumníkom naznačuje, že naozaj veľmi záleží na tom, ako trávia ľudia svoj voľný čas. Ak sa budeš len ponevierať a nudiť sa, môžeš sa cítiť čoraz horšie a navyše pocítiš väčší stres. Ak sa však budeš venovať svojim koníčkom a voľný čas využiješ na zmysluplné aktivity, zlepší sa aj tvoja celková duševná pohoda a aj produktivita.

Ak sa neustále sťažuješ, že nemáš na nič čas, no potom aj tak len pozeráš telku alebo scrolluješ sociálne siete, nemôžeš očakávať, že sa budeš cítiť dobre. Radšej využi tento čas naplno a vyber si niečo, čo je produktívne a urobí ti aj radosť. Uvidíš, že aj keď budeš mať toho voľného času menej, pocítiš zmenu k lepšiemu, pretože vieš, že si ho využila zmysluplne. 

Zdroj: The Guardian & American Psychological Association

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.