Veď život ťa naučí! Túto frázu mnohé z nás počúvali v puberte. Vtedy sme nechápali, prečo zase dospelí nechápu, že naše „problémy“ sa nám zdajú ako tie najhoršie na svete. Robili sme veci a rozhodnutia, nad ktorými sa teraz už len pousmejeme.

Lebo život nám po rokoch predsalen priniesol viac múdrosti. Ak by som mala možnosť povzbudiť svoje mladšie ja, odkázala by som si tieto 4 veci.

Nesnaž sa vyhovieť každému

V záujme uchovania dobrých vzťahov, najmä tých kamarátskych, som častokrát pristúpila na plány či nápady, ktoré sa mi až tak nepozdávali. Alebo som bola ochotná pomôcť hocikomu a s hocičím, len aby som nebola za „zlú“.

Dnes už viem, že sa do ničoho nemusím nútiť, a ak sa na mňa niekto pohnevá preto, že nespĺňam nejakú jeho predstavu, vôbec to nie je môj problém.

Buď úprimná

Jednou z vecí, ktorá by mi pomohla aj s prvým bodom je úprimnosť. Ak by som narovinu povedala veci tak, ako som ich vtedy cítila, vyhla by som sa rôznym situáciám, ktoré mi boli nepríjemné. Ale nešlo len o tie. S úprimnosťou by som sa vyhla aj mnohým hádkam, nepochopeniam, sklamaniam.

Keď by som bola úprimná, nestratila by som človeka, ktorého som milovala, no nepovedala mu to. Keď by som bola úprimná, šla by som na školu, ktorá by ma bavila viac. Keď by som bola úprimná, nestrácala by som toľko vzácneho času.

Čo bolí, to prebolí

Toto! Toto by bolo zrejmé prvé, čo by som zakričala môjmu mladšiemu ja, keby som na to mala len pár sekúnd. Toľko sĺz mi stekalo po tvári a toľko nocí som nespala pre veci a ľudí, ktorí ranili moje srdce. Dni, kedy som si myslela, že môj život nemá cenu trvali snáď večnosť. Verila som, že tá bolesť vo mne nezmizne.

Ale ona zmizla. A ostalo mi z nej iba ponaučenie. A ešte silnejšie ja! Na každej životnej ceste sa objavia prekážky, no všetko sa dá prekonať. Takže, milá ja, bude lepšie!

Mysli najprv na seba

Nie len, že sa nebolo treba snažiť kvôli iným, ale myslieť na seba som mala vo viacerých smeroch. Vždy počúvať svoje telo, svoje srdce. Robiť to, na čo som mala práve chuť. Nepozerať na to, čo by si pomysleli iní. Och, toľkokrát ma to zabrzdilo! Žiadna chvíľa sa už nezopakuje. A to rovno odkážem aj svojmu ja v budúcnosti!

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.