Photo by freestocks.org from Pexels

Láska a vzťahy sú síce krásne veci, no pravdou je, že mnoho vzťahov nie je práve najideálnejších. Navonok šťastné páry sa v súkromí stretávajú s rôznymi problémami. Od tých, ktoré by sa mohli vyriešiť komunikáciou a kompromismi, až po vážne veci, akými sú psychické či fyzické týranie.

Často sa pre to naskytá otázka, prečo ženy ostávajú vo vzťahoch, v ktorých vôbec nie sú šťastné. Skutočne šťastné. Prečo ostávajú žiť s partnerom, keď si nemajú čo povedať? Keď majú rozdielne názory na dôležité životné rozhodnutia? Keď s partnerom iba bývajú, no nežijú? I vtedy keď je chlap tyran? Aj keď vo svojom vnútri tušia, že to nie je v poriadku, hneď z niekoľkých dôvodov sa boja odísť.

Nízke sebavedomie

Vo väčšine prípadov sa stáva, že ženy, ktoré sa boja odísť z nefunkčného vzťahu majú veľmi nízke sebavedomie. Sú to milé, no utiahnuté ženy, ktoré si našli dominantnejšieho partnera, do ktorého sa skutočne zamilovali. Po nejakom čase však zisťujú, že to nie je ten pravý. No myslia si, že je už neskoro odísť a radšej potichu trpia, ako by sa mali ozvať. Boja sa začať odznova, boja sa, že si už nenájdu iného muža. A tak sa radšej utišujú tým, že ich vzťah je vlastne v poriadku a tak to má byť. Že ako ženy by mali počúvať svojich chlapov. Dokonca, v tých horších prípadoch, sám muž o tom svoju ženu presviedča. Ponižuje ju, aby jej potlačil sebavedomie ešte viac a tak sa uistí, že nebude mať odvahu opustiť ho. Problémom je aj fakt, že sa tieto ženy boja niekomu zveriť a tak im ani nemá kto pomôcť a poradiť.

Boja sa straty istoty

Je to podobné ako v prvom prípade, no v tomto nie sú zahrnuté iba ženy s nízkym sebavedomím. Do toxického vzťahu sa často dostanú aj ženy, ktoré sú silné a úspešné. Prečo potom aj ony majú problém opustiť muža, s ktorým im to nefunguje? Jednou z možností je práve strach zo straty istoty. Najmä, ak už dávno nemajú 20 rokov, boja sa, že ostanú starými dievkami a už si muža nenájdu. V ich spoločenskej skupine prevláda názor, že so ženou bez muža nie je niečo v poriadku. A tak si povedia, že lepšie aspoň taký vzťah ako možno žiaden. Ďalej to môže byť čisto z finančného hľadiska. Ženy môžu mať strach, že po rozchode skončia na ulici, že prídu o bývanie, že už nebudú tak zaistené ako doteraz. To zneužívajú práve chlapi, ktorým sa po finančnej stránke darí.

Pozerajú na šťastie iných

Veľmi často sa tiež stáva, že ženy obetujú svoje šťastie pre dobro niekoho druhého. A to môže mať rôzne podoby. Mladé bezdetné ženy počúvajú od svojho partnera, ako ich miluje a ony mu nechcú zlomiť srdce. Môžu sa mať obaja radi a ich problémy nie sú veľké, no žena sa častejšie obetuje pre šťastie toho druhého. Nemusí to byť iba pre neho, ale napríklad aj kvôli rodinám. Keď si obe rodiny rozumejú a jej strana zbožňuje jej partnera, je ťažké všetkým vysvetliť, že s ním nie je naozaj šťastná. Radšej udrží rodinnú idylku ako by mala všetko pokaziť. No a nakoniec sú tu aj deti. Väčšina žien nechce rozdeliť rodinu a myslí si, že je lepšie byť kompletní a nešťastní, ako rozdelení no spokojnejší. Vyhovárajú sa na deti a pritom nechápu, že občas je lepšie ísť svojou cestou v pokoji, ako ponechať deti v toxickom prostredí.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating