Vzťahy nekončia vždy ako v rozprávke. Teda, môžeme povedať, že väčšinou majú od nej poriadne ďaleko. To, že sa dvaja zaľúbenci dostanú pred oltár, ešte neznamená, že spolu naozaj budú navždy tak, ako si sľúbia. Aj keď už dnes nie sú rozvody ničím nezvyčajným, pohľady a odsudzovanie tých, ktorí sa tak rozhodli, z našej spoločnosti stále úplne nezmizli. 

Rozvedená. Nálepka, ktorú si nosí „na čele“ nejedna žena. Status, ktorý je vlastne úplne zbytočný, no takto to už raz funguje. Prečo však máme pocit, že to slovo znamená niečo negatívne? Prečo vnímame tú istú ženu úplne inak, ak ju nenazveme rozvedenou, ale len slobodnou?

Veď ona ňou je. Práve v tej chvíli. Minulosť je niečo, čo máme za sebou a čo už nezmeníme. Prečo si to však rozvedená žena „musí“ tým pomenovaním stále pripomínať?

Nikto z nás nie je neomylný. Nikto nevie predpovedať budúcnosť. A nikto nevie zaručiť, že láska medzi dvoma ľuďmi bude večná. Je to úplne normálne. Niektoré vzťahy trvajú pár mesiacov, iné dlhé roky. Bez ohľadu na čas či iné faktory vzťahu, každý jeden sa môže kedykoľvek skončiť.

Áno, ak sa dvaja rozhodnú slobodne pre manželstvo, idú do toho s tým, že si niečo sľúbia. No všetko sa mení. A ani tá najväčšia láska nie je zárukou toho, že im život nehodí pod nohy také poleno, ktoré by nedokázali spoločne preskočiť.

Rozvod je síce posledným riešením, no ak už žiadna cesta nevedie k záchrane, potom je to lepšie, ako žiť s niekým, koho viac nemilujeme. Občas až po rokoch prídeme na to, že naša polovička nie je tým človekom, ktorému sme povedali áno. Nezhody, nevera, dlhodobé problémy, zmena osobnosti, pocit nenaplnenia, strata šťastia, … dôvodov je tak veľa.

Nič ale nedáva právo iným ľuďom pozerať sa na rozvedeného človeka inak. Veď on len ľúbil a chcel byť ľúbený. To, že mu to nevyšlo, ešte neznamená, že je menejcenný. Nie je azda pointou života hľadanie vlastného šťastia? Ak ho nenašiel v manželstve, nech ide radšej ďalej.

Preto, ak vo svojom okolí stretneš rozvedenú ženu, nepozeraj sa na ňu krivo. Spomeň si na to, že jej srdce bolo zlomené. Že sa jej sen o večnej láske rozpadol a ona musela spraviť rázny krok. Je to silná žena. Má toho veľa za sebou. A ešte viac pred sebou.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.