Pexels/Andrea Piacquadio

Keď sa začne posledný mesiac v roku, každého z nás spája zopár vecí. Okrem toho, že naháňame vianočné darčeky a stresujeme sa, že nič do sviatkov nestíhame (tak, ako vždy), začíname aj s rekapituláciou toho, čo sme počas posledných 12 mesiacov stihli urobiť a zažiť. Premýšľame, čo by sme chceli v tom nasledujúcom spraviť inak, aké si dať predsavzatia či ciele.

Lenže, kým sa december skončí, máš ešte dostatok času na to, aby si tento rok ukončila čo najlepšie v každom možnom smere, aby si v tom ďalšom začala s čistým štítom a neťahala si so sebou staré ťažoby. Preto venuj svoju energiu niekoľkým bodom, na ktorých naozaj záleží.

Keď ich splníš, uvedomíš si, že ťa to doslova oslobodilo.

Odpusť tým, čo ti ublížili

Nie je azda väčšieho dôkazu tvojej dobrosrdečnosti ako dar odpustenia. V živote zažijeme mnoho ťažkých chvíľ a častokrát nás iní ľudia ranili svojimi slovami či skutkami. Je to pre nás šok, ale aj ponaučenie. No v každom prípade, ak si budeš hnev a krivdy nosiť v duši, ubližuješ tým iba sama sebe.

Nenechaj zlosť ovládať ťa a pusť minulosť za hlavu. Nemusíš sa teraz s niekým priateliť vo veľkom, iba sa už na neho nepozeraj krivo. Uvidíš, že ti padne obrovský kameň zo srdca.

 

Dokonči svoje úlohy

Všetko, čo si odkladala a posúvala. Je najvyšší čas na to, aby si zbytočne nepredlžovala povinnosti, ktoré ťa čakajú. Nezáleží na tom, či máš dokončiť prácu do školy, pretriediť si šatník či sa rozhodnúť o kúpe nového auta. Skús si dať cieľ, že do konca roka vyriešiš všetko, čo bude v tvojich silách, aby si hneď prvého januára nepremýšľala nad tým, koľko sa toho na teba sype.

Hovorí sa totiž, že do nového roka by si si nemala ťahať nedokončené úlohy, nevyriešené lásky či finančné dlhy. Ber to ako deadline, ktorý ťa už poriadne tlačí. Zvládneš to?

Ospravedlň sa a poďakuj

Nie len ty by si mala vedieť odpúšťať, ale mala by si byť tiež tou, ktorá si prizná chybu, naberie odvahu a povie prepáč. Daj šancu aj iným ľuďom, aby si s koncom roka vyriešili staré spory a mohli tak začať bez zbytočných drám. Bude to od teba veľké a krásne gesto.

Nezabudni ani na poďakovanie. Tým, ktorí tu celý rok boli pre teba, či už je to partner, rodina, najlepšia kamarátka, učitelia, … daj im vedieť, že si ich pomoc a podporu vážiš a poteš ich tak v tomto sviatočnom období, kedy máme všetci o čosi mäkšie srdcia.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife