pexels.com

Staroba – slovo, ktoré nejednému z nás naháňa strach. Možno sú to obavy z prvých vrások, prvých šedín či naopak strach z pocitu odsunutia na druhú koľaj, strach z nepochopenia…každý z nás ma svoj vlastný individuálny, druhými mnohokrát nepochopený význam jeho slova STRACH – prečo sa tohto neodvratného procesu, teda staroby tak veľmi bojí.

Je možné nezostarnúť? Verím tomu, že je. Mentálna mladosť prináša nesmrteľnosť. Ak človek nestratí svoje záľuby, ideály, ak nestratí svoje JA také, aké je naozaj, zostane mladý navždy. Poznám nespočetne veľa fyzicky mladých ľudí, ktorí sú mentálne starí. Takých, ktorí stratili záujem o život, stali sa duchovne prázdnymi a svoj život vypĺňajú aktivitami, ktoré ich robia nešťastnými. Je toto čo chceš vo svojom živote aj ty?!

Ak bola tvoja odpoveď NIE, tak začni žiť!

pexels.com

Dovoľ si byť sama sebou, prosím. Neboj sa ničoho. Tento život žiješ len raz. Máš len jednu príležitosť. Žiadne kúzlo na zázračne dlhý život neexistuje, preto ži tento, ktorý máš, najlepšie ako vieš. Neboj sa robiť čokoľvek na čo máš chuť. Je jedno či máš 20, 30 alebo 15. Podstatné je to, že máš svoje záľuby a nebojíš sa prejaviť. To, že si duchovne mladá. Viem, nie každý je fanúšikom poézie no už Andrej Sládkovič vo svojej básni Marína v 185. strofe napísal:

A čo je mladosť? – Dvadsaťpäť rokov?

Ružových tvárí hlaď jará?

Či údov sila? Či strmosť krokov?

Toto sa všetko zostará!

Mladosť je túžba živá po kráse,

je hlas nebeský v zemskom ohlase,

je nepokoj duší svätý,

je tá mohutnosť, čo slávu hľadá,

je kvetín lásky rajská záhrada,

je anjel v prachu zaviaty!

Čo vyplýva z tejto básne? To, že už takmer pred 200 rokmi niekto napísal a bol si vedomý toho, že byť mladý večne je len otázkou vlastnej vôle. Je jedno, že človek telesne zostarne. Vrásky, zvráštená pokožka, reumatické uzly na prstoch..toto všetko je normálne a biologicky neodvrátiteľné, prečo si teda zbytočne robiť stresy? Mladosť je predsa nepokoj duší svätý – veď „rozháranosť“ je typická pre mladého človeka, večná zvedavosť, nepokoj v duši z toho, že nestihne všetko to čo chce.

pexels.com

Nájdi si vzťah, v ktorom si budeš istá, že nikdy nezostarneš. Človeka, pri ktorom budeš vedieť, že budeš mať vždy priestor nato, aby ste boli mladí spoločne. Veď mladosť je predsa kvetín lásky rajská záhrada.

V ušiach mi tak často znie pesnička od Petra Nagyho – So mnou nikdy nezostarneš, znova tá istá hlavná myšlienka, o ktorej píše aj Sládkovič..presne tá istá, ktorá ostane nesmrteľná navždy.

pixabay.com

Nechcem zostarnúť, chcem neustále objavovať nové zážitky, nechcem upustiť od svojich aktivít, ktoré milujem. Prečo? Pretože chcem aj na dôchodku robiť to, čo milujem práve teraz. Objavovať všetky drobnosti tohto sveta a preskúmať všetky tie najlepšie veci, ktoré tento svet ponúka až do špiku kosti. Nechcem sa nechať unášať nudou a prokrastinovať, o tom tento život pre mňa nie je.

A preto…

So mnou nikdy nezostarneš…

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife