Mentálne vyčerpanie

Byť človekom dokáže dať zabrať samo o sebe. Nehovoriac o tom, keď si dáme toho na plecia viac, ako unesieme. K psychickej únave rovnako patrí aj mentálne vyčerpanie. Keď sa tieto faktory spoja, mohlo by to spôsobiť vážne následky. Portál Healthline, Psychology Today a Power of Positivity uviedli znaky, podľa ktorých by si mala byť opatrnejšia.

Pred týmto si nezatváraj oči

Mentálne vyčerpanie má rôzne symptómy. Medzi najčastejšie patria: depresia, úzkosť, cynickosť, pesimizmus, apatickosť (je ti všetko ukradnuté), hnev, pocit beznádeje, pokles produktivity, nedostatočné sústredenie sa.

Ak chceš v živote niečo dosiahnuť, musíš si ísť za svojím cieľom. O tom niet pochýb. No pamätaj, stále si len človek, a preto by si si nemala nakladať viac, ako unesieš. To sa týka aj spoločenského života.

Žena v čiapke
zdroj: Pexels/Bekah Allmark

Nikde nie je napísané, že musíš byť pre každého neustále dostupná. V tomto treba byť tak trochu sebec. Potrebuješ čas aj sama pre seba, inak sa u teba prejavia vyššie spomínané symptómy.

Týka sa to aj fyzického stavu a správania

To, čo sa v nás odohráva, sa odzrkadlí aj na našom vzhľade a zdravotnom stave. Ak máš čoraz častejšie bolesti hlavy, brucha, prípadne si úplne stratila chuť do jedla a ubudlo ti aj z váhy, či naopak pribudlo, mala by si spozornieť. Toto sú fyzické symptómy mentálneho preťaženia. Riešenie? Spomaľ a dýchaj. Zdravie je prvoradé.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife