Mentálne vyčerpanie

Kedy naposledy si mala voľno?

Akokoľvek môže milovať svoju prácu, školu alebo iné povinnosti, nedovoľ, aby ťa oberali o spánok a oddych. Kedy naposledy si sa poriadne vyspala? Nie, päť hodín tohto „vypnutia“ nestačí. Rovnako to funguje aj s voľným časom. Iste, môžeš pracovať 24/7, ale čo budeš mať z toho života? Ako dlho sa chceš vystavovať tomuto neúnosnému tempu? Oddychuj. Nie je to žiadny hriech, ale nevyhnutnosť.

Si ako časovaná bomba

Deje sa toho v tebe tak veľa, že už ani nie si schopná premýšľať. Miera tvojho sústredenia sa je na bode mrazu a pamäť tiež nie je v najlepšom stave. Si náladová a keď sa ťa niekto neustále niečo pýta, ledva odpovieš. Toto je doslova varovný signál mentálneho vyčerpania. Ak ťa tento bod úplne vystihol, vypni telefón a choď robiť niečo, pri čom sa zresetuje aj tvoja myseľ.

Nízke sebavedomie vie potrápiť
zdroj: Unsplash/Kyle Broad

Vytvor si neporušiteľnú rutinu

Presne si stanov, čo počas dňa potrebuješ stihnúť a zapíš si do diára slovo „oddych“ s tromi výkričníkmi. Dodržiavaj pravidelnú stravu a nezabúdaj ani na tekutiny, či kávu, ktorá ti dodá nejaké množstvo energie. Vďaka tejto rutine sa nebudeš strácať vo svojom chaotickom svete a postupne sa všetko môže vrátiť do normálu. Sú to práve malé rozhodnutia, ktoré rozhodujú o našej produktivite počas dňa a týmto spôsobom môžeš dosiahnuť vysnívaný balans.

Rozhýb v sebe endorfíny

Psychohygiena je pre človeka nevyhnutná. Dokáže byť slobodou, ktorú často potrebujeme. Z vedeckého hľadiska je známe, že tie správne pocity dosiahneš vďaka cvičeniu. Fyzická aktivita v nás vyvoláva endorfíny, ktoré sa nazývajú aj ako hormón šťastia. Nemusíš denne cvičiť dve hodiny. Aj pár minút pohybu bude pre tvoju myseľ skvelým relaxom. Zo začiatku skús odcvičiť približne hodinu týždenne a potom to podľa potreby môžeš zvyšovať. Hoci sa tvoje telo namáha, ten uvoľňujúci pocit je na nezaplatenie.

Spozornieť by si mala aj v prípade, ak ťa často trápi bolesť hlavy. Možno začali byť bolesti hlavy a migrény tvojou každodennou rutinou, no vždy si však dáš tabletku a mávneš nad tým rukou. Keď sa to opakuje príliš často, môže ísť o varovný signál. V našom predošlom článku lekár upozornil, kedy už môže ísť o niečo vážne.

Ak nevieš, ako si udržať psychickú pohodu a predísť mentálnemu vyčerpaniu, v našom staršom článku nájdeš pár tipov. Tie ti zároveň pomôžu v tom, aby si sa naučila relaxovať a „vypnúť“.

Zdroj: Healthline, Psychology Today a Power of Positivity

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife