Photo by Nicolle Kreisch from Pexels

Či už sa s niekým zoznamuješ, nastupuješ do novej práce alebo len kráčaš po ulici oproti neznámym ľuďom, máš len jednu šancu spraviť na nich dobrý prvý dojem. Práve ten si ľudia v spojitosti s tebou zafixujú a zapamätajú viac, ako čokoľvek, čo spravíš či povieš neskôr. Drž sa týchto 3 rád, nech si v ich očiach tam, kde by si chcela byť.

Reč tela povie najviac

Nejde len o tvoj fyzický výzor, makeup či oblečenie, ale najmä o to, čo tvoje telo ľuďom „hovorí“. Stojíš vzpriamene? Vieš, ako niekomu podať ruku? Pozeráš sa pri komunikácii ľuďom do očí? To všetko sú detaily, na ktorých pri tom naozaj záleží.

Keď s niekým komunikuješ, stoj pred ním rovno, neotáčaj sa, neuhýbaj zrakom, keď mu niečo hovoríš a daj si pozor na to, aby si zbytočne a prehnane negestikulovala. Rovnako tak si daj pozor aj na svoje fyzické zlozvyky, akými môže byť napríklad podupkávanie nohou či hranie sa s rukami.

Zdravé sebavedomie

Reč tela dokáže veľa napovedať aj o tvojom sebavedomí. Ak sa neustále kolíšeš od nervozity a pozeráš do zeme, zrejme ti kus zdravého sebavedomia chýba. A ľudia si to všimnú hneď. Ak s tým máš problém, nehanbi sa doma pred zrkadlom nacvičovať si, ako by si chcela vyzerať pri komunikácii s inými.

Okrem reči tela tu už záleží aj na tom, čo hovoríš. Vyjadruješ sa dostatočne nahlas? Rozprávaš zrozumiteľne? Zajakávaš sa? A vôbec, zapájaš sa v skupine do debaty? Možno je to trémou, no na tú musíš v takýchto prípadoch zabudnúť, inak ťa budú ľudia vnímať ako nesmelého a nezaujímavého človeka.

Úsmev to zachráni

Keď nevieš ovplyvniť nič z vyššie spomenutého, zapamätaj si aspoň jedno – s úsmevom ide všetko ľahšie. Už len vďaka tomu, že sa pri ľuďoch budeš uvoľnene a prirodzene usmievať, z teba spraví niekoho, kto pôsobí milo. A milých ľudí má každý rád.

Daj si však pozor na falošný kŕčovitý úsmev, ten všetci prekuknú a efekt bude skôr opačný. Usmievať sa za každú cenu, len aby si zamaskovala svoje pocity či myšlienky, je skôr odstrašujúce.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife