Photo by luizclas from Pexels

Hádky ku vzťahu patria, ale nadmerné využívanie výčitiek, či citového vydierania môže súvisieť už s väčším problémom. Manipulácia vo vzťahu dokáže mať rôzne podoby. Vzťahový mentor Stanislav Ličko uviedol, ako sa táto vlastnosť prejavuje a prečo k nej dochádza.

Spočiatku môže byť všetko pekné, priam až ružové. Lenže toto prvotné zapálenie dvoch ľudí nemusí vydržať navždy. Čo príde potom?

„Videl som mnoho prípadov, kedy počas zamilovanosti ľudia nevidia tienisté stránky druhého človeka. Akonáhle po pár mesiacoch hormóny zamilovanosti vyprchajú, zrazu uvidíme pravdu a môžeme byť šokovaní, s kým sme to vlastne žili. Ľudia ukážu svoju pravú tvár hlavne pri emočne napätých situáciách. Napríklad pri rozvode, keď sa jedná o majetok sú ľudia ochotní robiť šialené veci, a vtedy sa často ukáže, s kým sme to vlastne žili,“ uviedol Ličko.

zdroj: Photo by Odonata Wellnesscenter from Pexels

Ako povedal vzťahový mentor, ľudia sú schopní spraviť všelijaké veci, len aby dosiahli svoj cieľ. Preto sa môže manipulácia prejavovať rôzne. Odborník uviedol týchto pár príkladov:

Ofučanie a zdúvanie sa

Môže ťa obviňovať z toho, že si zodpovedná za jeho hnev a pocity. Kvôli tomu sa ti bude snažiť robiť naprieky, aby ťa tak potrestal.

Citové vydieranie a vyvolávanie ľútosti

Aj tieto prejavy patria k manipulácií. Partner sa ti môže vyhrážať, že ti zoberie deti alebo si plánuje ublížiť. Koho z toho bude viniť? Samozrejme teba alebo teda obeť svojej manipulácie.

Klamanie, zvádzanie, prekrúcanie faktov

Je tu výrazný rozpor medzi tým, čo hovorí a čo nakoniec spraví. Slová sú slová a činy sú činy. Ak teda vnímaš veľké nejasnosti v partnerovom správaní, mala by si spozornieť.

zdroj: Photo by Gabriel Bastelli from Pexels

Obviňovanie, vyvolávanie pocitu viny a ponižovanie

Neustále výčitky a nesenie zodpovednosti za to, že je všetko v jeho živote zlé. Toto je ďalšia forma manipulácie. Všetci sme tvorcami vlastného života a toto bremeno ti na plecia rozhodne nepatrí. Taktiež by si sa nemala nechať ponižovať. Vety typu „pozri sa na seba“/ „pozri, ako si to pokazila“, ti môžu naznačiť vážny problém. 

Vychvaľovanie sa

Správny muž by ti nevystavoval neustála na oči, čo všetko pre teba spravil. Ani on nie je dokonalý, nikto nie je. Preto, ak ti povie, že už „nikoho takého nenájdeš“, buď rada. Má pravdu. Nájdeš iba o stokrát lepšieho.

Prehnané a podozrivé komplimenty

Venuje sa ti v poslednom čase až príliš? Hovorí ti kompliment za komplimentom a cítiš, že je to skutočne zvláštne? Buď opatrná. Môže to robiť za istým účelom.

zdroj: Free photo from Pexels

Prenos zodpovednosti a rola obete

Každý je sám za seba zodpovedný a to znamená, že najmä za svoj život. Manipulátor sa preto môže prejavovať podľa svojho postoja k sebe samému. Snaží sa neustále stavať do pozície obete a zbaviť sa tak všetkej zodpovednosti. Koniec-koncov, v jeho svete si ty tá osoba, ktorá by ho mala zachrániť. Lenže tak by to nemalo fungovať.

Zmena témy a popieranie reality

Snaží sa často meniť smerovanie rozhovoru a prevažujú u neho neurčité odpovede? Potom si zrejme narazila na jeho slabinu a tajomstvá. V krajnom prípade môže pravdivé fakty totálne poprieť a prekrútiť. Aj toto patrí medzi prejavy manipulátora.

Čokoľvek iné, len nie priama komunikácia

Potrebuješ sa s ním porozprávať a on sa tomu stále vyhýba? Je blbé preberať dôležité veci cez messenger alebo iné aplikácie. Na osobné stretnutie si nevie nájsť čas, ale pritom je neustále on-line. Uprednostňuje všetky možné varianty, len nie priamu komunikáciu.

zdroj: Photo by Trinity Kubassek from Pexels

Stanovenie hraníc

Existujú však isté znamenia, ktoré by si mala pozorne sledovať, aby si sa vyhla takémuto manipulátorovi. „Pre mňa je to jednoznačne prekračovanie hraníc a porušovanie dohôd. Ďalej veľmi často ohovára alebo spochybňuje schopnosti, kvality a osobnosť iných ľudí, hovorí o nich s s veľkou dávkou kritiky a dešpektu,“ opísal Ličko.

„Môže vydierať iných ľudí alebo vytvárať skryté intrigy takzvanú zákopovú vojnu. Sťažuje sa vždy na zlej adrese a vyhýba sa priamej konfrontácii napríklad tak, že zmení tému. Nevie požiadať o svoje potreby priamo. Často klame a prekrúca fakty,“ dodal.

 

Skryté dieťa

Manipulátor je osoba, ktorá nemá v sebe uzatvorené bolestivé zážitky z detstva. Tieto zranenia môžu podľa mentora výrazne ovplyvňovať celkové fungovanie v živote. Hlavný problém je v tom, že táto osoba zatiaľ nedokázala vnútorne prejsť do dospelosti.

Jeho vnútorné nastavenie je na úrovni dieťaťa. Je to človek, ktorý žije v roli obete a odovzdáva zodpovednosť za svoj život, na iné osoby. Zatiaľ sa nestal tvorcom svojho života,“ vysvetlil Ličko. 

„Zrelý dospelý človek, nemá potrebu manipulovať. Rozumie tomu, že je sám zodpovedný sa svoju spokojnosť a šťastie v živote. Dieťa potrebuje pozornosť a lásku z vonka. Nedokáže sa postarať o seba samé. Akonáhle uzdraví svoje zranenie z detstva môže konečne začať tvoriť dospelé vzťahy,“ doplnil. 

zdroj: Photo by Verne Ho on Unsplash

Je na tebe, ako sa k tomu postavíš

Ak si však na túto osobu už natrafila a nevieš, ako sa z toho dostať, mala by si si uvedomiť jednu dôležitú vec. Manipulátor – obeť je vzťah. Týchto ľudí k sebe pritiahla neviditeľná sila ich podvedomia. Kvôli tomu, že je to pre nich lekcia. Manipulátor potrebuje pochopiť, že sa správa ako zranené dieťa a obeť potrebuje pochopiť, že sa má postaviť do svojej sily a začať nastavovať hranice,“ povedal Ličko.

Musíš pochopiť, že si zodpovedná za svoj život a je na tebe, akým smerom sa bude uberať. Ak potrebuješ radu, nezabúdaj na svojich priateľov a najbližších ľudí. Keď si však situácií,  v ktorej máš pocit, že sa nemáš, na koho obrátiť, existuje aj iné riešenie.

„Vyhľadal by som odborníka, kouča, terapeuta, vzťahového poradcu, ktorý mi pomôže ukázať pravdu,“ uviedol Ličko.

Keď sa manipulácií budeš od začiatku snažiť vyhnúť, dbaj na svoje požiadavky a potreby. Podľa mentora je veľmi dôležité stanovenie si hraníc a v stave krízy sa nebáť obrátiť na svojich najbližších. Niekoho názor z „vonkajšieho prostredia“ vzťahu dokáže byť často veľmi nápomocný.

Ďakujeme za rozhovor vzťahovému mentorovi Stanislavovi Ličkovi. Svoje poznatky o základných princípoch fungovania vzťahu vložil do svojho bestselleru Ako ju pochopiť. Už viac ako 3000 ľudí vďaka nej odhalilo princípy vedomého partnerstva a zároveň ponúka ukončenie nekonečných mužsko-ženských vojen. 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating