Rozmýšľali ste niekedy o tom, prečo všetky strašidelné príbehy a mystické miesta kradnú pozornosť čoraz väčšiemu záujmu ľudí? Horory, drámy, trilery, strašidelné miesta a nálezy, dokonca aj najaktuálnejšie spravodajské noviny prinášajú čoraz väčší počet správ spojený s temnotou a násilím. Je to naozaj tak, že strach nás ovláda, alebo ovládame my jeho?

Japonská Aokigahara, prezentovaná ako miesto najväčšieho smútku patrí medzi najnavštevovanejšie miesta sveta. Ale má to jeden háčik! Prichádzajú sem ľudia, ktorí už nenachádzajú zmysel bytia v živote, ale práve v smrti.

Aokigahara pod úpätím hory Fudži

Aokigahara pod úpätím hory Fudži. foto: aos

Krok tam, krok späť?

Les Aokigahara leží na vrchole preslávenej japonskej hory Fudži, ktorá je zároveň najvyšším vrchom v Japonsku (3 776 m.n.m.). Mnohé teórie miestnych obyvateľov naznačujú, že ľudia sem prichádzajú očistiť svoje duše od hriechov a sú presvedčení, že najvyššie položené miesto, ktoré sa “dotýka” samotného neba, im prinesie oslobodenie. Bohužiaľ realita ukazuje, že kto sa tam aj odváži vstúpiť, už sa často ako živý nevráti.

Fenomén vs. fakty 

Absurdita strieda obavy. Zatiaľ čo bežní ľudia sa hrôzostrašnému miestu vyhýbajú, vedci ho zbožňujú. Geológ Azusa Hayano sa nenechal zastrašiť a Aokigaharu vytrvalo skúma už niekoľko desiatok rokov. Les samovrahov ho natoľko fascinoval, že nám ponúkol jedinečnú príležitosť podeliť sa o to, čo na vlastné oči videl a zažil. Sám bol svedkom niekoľkých stoviek mŕtvol. Hayano vydal aj dokumentárny film Aokigahara – Les samovrahov (Suicide Forest in Japan), v ktorom nás celým lesom prevedie.

Azusa Hayano nebol jediný, kto prišiel mystickému miestu na chuť. Japonský spisovateľ Seichō Matsumoto napísal román Nami no Tō, ktorý končí smrťou dvojice zamilovaných ľudí, v ktorom les mŕtvych prijíma nešťastnú lásku, opustené duše aj nehybné telá mladých ľudí. Ďalším nespochybniteľným unikátom je Kniha Utrpenie mladého Werthera – J.W. Goethe. V knihe vysvetľuje, že nádych hriechu je prepletený so silou démonov a prízrakmi. Iné názory tvrdia, že smrť je živá a čaká na príležitosť dolapenia svojich obetí. Táto kniha vyvolala podobnú vlnu samovrážd ako už spomínaný román Nami no Tō.

Soška panny Márie, ktorá bola nájdená pri jednom tele

Soška panny Márie, ktorá bola nájdená pri jednom tele. foto: aos

Les Samovrahov (2016)

Túžiš sa pozrieť do tváre smrti a zároveň jej uniknúť? Chceš si objasniť záhadu lesa Aokigahara? Tisícky stromov a hlinených chodníkov s odtlačkami neviditeľných ľudí či dokonca odkotúľanými ľudskými lebkami. Zakázaný vstup sa povoľuje práve teraz! Strhujúci horor s oficiálnym názvom “The Forest” prišiel do kín 30.1.2016 a teší sa obľube fanúšikov.

Američanka Sára (Natalie Dormer) sa rozhodne navštíviť Aokigaharu, pretože pátra po svojom dvojčati – sestre Jess (Nathalie Dormer), ktorá tu záhadne zmizla. Sárin manžel Rob (Eoin Macken) je z jej správania frustrovaný a snaží sa Sáru prehovoriť, aby upustila od tohto bláznivého nápadu. Robovi sa to nepodarí a tak Sára navštívi školu, kde Jess učí. Následne sa vydáva na potulky do bájneho lesa, kde jej spoločnosť robí novinár Aiden (Taylor Kinney). Tretím členom do partie je sprievodca Michi (Jukijoshi Ozawa), ktorý dohliada na ich bezpečnosť. Ako prichádza noc, Michi sa snaží Sáre a Aidenovi vyhovoriť myšlienku prenocovať v lese. Neuspeje a tak sa rozhodne nechať ich lesu napospas. Na Sáru dolieha ťaživá atmosféra lesa a začína strácať sebavedomie a prepadávajú ju čudesné myšlienky. Ako sa vysporiada so strašnou povesťou lesa?

zdroj: allinfo.sk, titulná foto: diply.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.