mojeh.com

Ak ťa móda aspoň trochu zaujíma, máme pre teba pár tipov, ako stráviť víkendový večer. Nalej si s kamarátkou pohár vína, vylož nohy a filmový maratón sa môže začať. Priateľa z toho radšej vynechaj, pretože je vysoká pravdepodobnosť, že by ho to nebavilo a zaspal by, ako my pri votrelcoch, x-menoch a podobných sci-fi záležitostiach. Pre väčšiu autenticitu odporúčam pozerať všetky filmy v pôvodnom znení s titulkami.

DIOR AND I

mojeh.com

Film ťa prenesie do sveta módneho domu Christian Dior a do zákulisia tvorby prvej kolekcie z dielne umeleckého riaditeľa Rafa Simonsa. Dokumentuje nástup Simonsa do funkcie a prepája každodenný pracovný zhon pri tvorbe módy s ozvenami minulosti tejto ikonickej značky. Dozvieš sa, koľko hodín práce je za jednou módnou prehliadkou, koľko krajčírok pracuje (niektoré skoro celý život) pre módny dom a koľko financií stál debut teraz už bývalého kreatívneho riaditeľa Simonsa. V dokumente sa objavia ikony ako Anna Wintour, Grace Coddington alebo Marc Jacobs. Vyvrcholenie filmu v podobe okázalej prehliadky so stenami zo živých kvetov je čerešničkou na torte.

 

COCO CHANEL

pinterest.com

Mladé dievča uprostred Francúzska, umiestnená v sirotinci so svojou sestrou, ktorá márne čaká, že sa pre ne otec vráti. Kabaretná speváčka s nie veľmi dobrými speváckymi schopnosťami stojaca pred publikom podnapitých vojakov. Mladá krajčírka, ktorej úlohou je opravovať lemy v zadnej miestnosti obchodu vidieckeho krajčíra. Príliš štíhla začínajúca kurtizána uprostred prostitútok a zhýralcov nachádza útočisko v náručí svojho ochrancu Étienna Balsana. Zamilovaná žena, ktorá vie, že nebude patriť nikomu. Ani Arthurovi „Boyovi“ Capelovi, ktorý ju bezhranične miloval. Rebelka, ktorá sa oblieka do pánskeho oblečenia a ktorá navždy zmenila svet módy a svet žien. To je príbeh Coco Chanel, v hlavnej úlohe s charizmatickou herečkou Audrey Tatou.

 

YVES SAINT LAURENT

inquierelive.co.uk

Na jednej strane originálny, výstredný, provokatívny a inšpiratívny. Na strane druhej plachý, samotársky, uzavretý a nevyrovnaný. To bol jeden z najtalentovanejších návrhárov sveta módy. A tento film vypovedá jeho príbeh. Yves Saint Laurent odchádza do Paríža ako sedemnásťročný a stáva sa spolupracovníkom Christiana Diora. O štyri roky neskôr, krátko po smrti módneho velikána, je požiadaný, aby viedol jeho módny dom ako kreatívny riaditeľ. Vzápätí predstavuje svoju prvú prehliadku haute couture, počas ktorej sa zoznámi so svojou veľkou láskou Pierrem Bergém. Okrem životného partnera tak spoznal aj obchodného partnera a o tri roky neskôr zakladajú svoju vlastnú značku Yves Saint Laurent. Vydaj sa po ceste jedného z najlepších návrhárov tej doby a spoznaj aj jeho tienistú stránku plnú depresií, drog a alkoholu.

 

THE SEPTEMBER ISSUE

alchetron.com

Po pozretí filmu Diabol nosí Pradu asi každá z nás chcela pracovať ako módna redaktorka v Runway-i. Ak chceš vedieť, ako naozaj vyzerá tvorba prestížneho amerického módneho magazínu Vogue, tento film je pre teba správnou voľbou. Dokument ponúka nahliadnutie do zákulisia príprav vydania najviac obsiahleho čísla tohto časopisu.  Módny rok totiž nezačína v januári, ale na jeseň, v septembri. Toto tradičné septembrové číslo vážiace skoro dve kilá, patrí k najväčším  každoročným udalostiam v tlači. Jeho šéfredaktorka Anna Wintourová, ktorá bola mimochodom inšpiráciou pre postavu Mirandy, šéfredaktorky zo spomínaného filmu Diabol nosí Pradu, prvýkrát dovolila filmárom nahliadnuť do tajomstva práce jej tvorivého tímu.

 

THE BALMAIN STYLE

m2m.tv

Rúško tajomstva sprevádzalo koniec Balmainovej módnej show 28. septembra 2011. Nikto nevedel, kto je nový dizajnér módneho domu. Jeho meno bolo Olivier Rousteing. Bol adoptovaný starším párom a vyrastal v Bordeaux. Do Paríža sa presťahoval kvôli štúdiu na škole umenia a módy. Svoju kariéru začal ako dizajnér u Roberta Cavalliho a hneď odtiaľ ho to zaviedlo priamo pod strechu módneho domu Balmain. Kreatívnym riaditeľom sa stal keď mal len 25 rokov. Film dokumentuje jeho začiatky u Balmaina, jeho prvú módnu prehliadku a neobyčajný talent mladého návrhára.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieSom_fashionista