pexels.com

Mať všetko BIO a organické je v poslednej dobe veľkým trendom, a preto sa netreba čudovať, že sa z predaja organického oblečenia stal výhodný marketingový ťah. Všetci chceme kupovať produkty, o ktorých si myslíme, že sú lepšie pre nás a pre planétu. Ale je výroba takéhoto oblečenia naozaj pre planétu šetrnejšia?

Pod slovom „organický“ sa skrýva spôsob výroby daného výrobku bez použitia syntetických prídavkov či pesticídov, čo znie veľmi sľubne. V skutočnosti to ale nebýva tak jednoduché. Tvoje tričko vyrobené z organickej bavlny spotrebuje viac prírodných zdrojov, než tričko z bežne pestovanej bavlny, a preto viac zaťažuje životné prostredie.

Zdroj: pexels.com

23.mája na konferencii usporiadanej Cotton Inc. bolo viackrát vyzdvihnuté, že z niektorých druhov bežne pestovanej bavlny možno vyťažiť viac vlákien, a preto je na rovnaké množstvo produktu spotrebované menej vody, čo je pre planétu určite lepšie.

Hlavný rozdiel je v tom, že rastlina organickej bavlny nebola modifikovaná, čo jej nedovoľuje tak efektívne rodiť ako bežnému už modifikovanému druhu bavlny. Takže zatiaľ, čo na klasickú bavlnu sa v priemere pri pestovaní zúžitkuje 1100 litrov vody, na organickú skoro 2500 litrov. Podobné je to aj pri páre nohavíc či šiat.

Najväčší problém pri pestovaní organickej bavlny vzniká pri zavlažovaní v krajinách ako India, kde je núdza o nezávadnú vodu. Tak zatiaľ, čo sa môže zdať že organická bavlna nebola ošetrovaná chemickými prípravkami, opak je pravdou. Boli použité prírodne získané chemikálie. Nie všetko, čo je vždy organické či „all-natural“ je pre nás či planétu lepšie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife