archív Juli

Juli Antožyová je mladá cestovateľka i blogerka, ktorá má na svojom cestovateľskom konte už 26 krajín, hoci má len 27 rokov. Momentálne žije na ostrove Bali, ktorý je jej druhým domovom. Ako hovorí sama, domovy má tri: Košice (rodné mesto), Praha (študentské mesto) a Bali (láska na prvý pohľad). Jej najväčšou vášňou je cestovanie a jej projekt GadoGado.cz. Počas svojich potulkách po svete a živote v exotickej krajine založila cestovateľský blog, Life is better in bikinis, ktorý si získal už množstvo priaznivcov.

V nasledujúcom rozhovore nám prezradila niečo o svojom netradičnom, no hlavne zaujímavom živote. Rozhodne sa nechaj inšpirovať jej zážitkami!

Prečo si sa rozhodla cestovať, aké skúsenosti ti to prinieslo? A prečo by sa ľudia nemali báť cestovania?

Cestovanie je moja najväčšia vášeň a zároveň najviac overená škola života. Žiaden vysokoškolský titul a ani inak získaný certifikát či diplom, mi nedali také znalosti ako cestovanie. Ľudia by mali cestovať, aby si rozšírili obzor a opustili svoj zabehaný stereotyp, v ktorom často žijú. Spoznali tak v zahraničí nových ľudí, kultúru, jazyk, zvyky, tradície a videli aj život ľudí v iných pomeroch. Cestovanie by som zaradila do povinnej školskej výuky.

archív Juli

Precestovala si 26 rôznych krajín. Ktoré z nich boli pre teba tie najzaujímavejšie a do ktorej by si sa prípadne chcela vrátiť? 

Splnila som si už niekoľko cestovateľských snov a za tie najvzácnejšie považujem Srí Lanku, Vietnam, Nový Zéland, Bahamy a Austráliu. Veľmi rada by som sa vrátila na miesta, ktoré som už navštívila, no môj zoznam ešte nesplnených snov a destinácií je tak dlhý, že si radšej z neho škrtám ako sa vracať tam, kde som už bola. 🙂

Momentálne žiješ na Bali. Prečo si sa rozhodla práve pre túto krajinu, čo ťa naučila a aké výhody života si tu našla?

Na Bali žijem už dva roky a našla som tu pokoj založený na úplne iných prioritách, na aké som bola z Európy zvyknutá. Spomalila som a prestala riešiť materiálne veci, Bali ma naučilo vážiť si to čo v živote mám. Neženiem sa za novým bytom, autom, či drahými hodinkami ako veľa mojich rovesníkov. Staviam na úplne iných hodnotách a práve to považujem za najväčší dar, ktorý mi Bali dalo. Aj to je jeden z hlavných dôvodov, prečo sme sa s priateľom rozhodli zakotviť práve tu. V spojení s dobrotou lokálnych ľudí, skvelým zdravým jedlom, podnebím a celkovo prostredím, v ktorom žijeme je to taký náš malý raj na zemi.

archív Juli

Prečo podľa teba ľudia necestujú?

Pretože sa boja. Nemajú odvahu spraviť prvý krok a vycestovať. Častokrát mi ľudia píšu s tým, že sa vyhovárajú. Ja by som aj vycestoval, ale…nemám na to peniaze, správneho parťáka, čakám na správny čas, na správne počasie,… Výhovorky, ktoré ich držia doma. Tiež sa stáva, že ľudia doma tak spohodlnejú, že nechcú opustiť ten svoj domáci komfort, ktorý si za tie roky už vybudovali.

Vzhľadom na množstvo zážitkov a skúseností, ktoré si už mala možnosť získať, čo pre teba znamená myšlienka, že je niečo nemožné?

Pri tejto otázke sa musím usmievať. 🙂 Som zástanca názoru, že nič nie je nemožné! Ak človek na niečom naozaj tvrdo pracuje, stanoví si menšie reálne sny, na ktorých pracuje a ktoré ho privedú časom k tomu hlavnému cieľu, tak to dokáže. Ja tvrdím, že ak má človek zdravie, má všetko a svet mu leží pri nohách.

archív Juli

Vyrábaš kabelky a rôzne doplnky. Prečo si sa rozhodla práve pre tieto produkty a čo by si chcela v budúcnosti vylepšiť? 

Na Bali som pred rokom a pol rozbehla projekt GadoGado.cz, ktorý vyrába animal friendly vegánske kabelky, peňaženky a módne doplnky. Je to projekt, ktorý mi splnil sen a vďaka ktorému sa snažím šíriť osvetu a myšlienku vegánskej módy do sveta. Chcela by som, aby sa slečny a dámy doma zamýšľali nad tým, kto a najmä z čoho vyrobil tú ich obľúbenú kabelku.

Do budúcna by som chcela navrhnúť kolekciu zo 100% odpadového materiálu, pričom sa nám to momentálne darí len tak na 30% a z odpadu vyrábame detaily našich kabeliek.

GadoGado.cz

Čo by mali vaše kabelky povedať svetu?

Naše kabelky od GadoGado.cz by mali svetu ukázať, že aj vegánska kabelka z umelej kože môže byť štýlová a funkčná. Tiež by mali poukázať na to, že všetky naše doplnky ako dámské peňaženky či obaly na PC sú vyrobené na Bali lokálnou komunitou, za férových podmienok. Všetky produkty si totiž vyrábame sami v malej rodinnej manufaktúre v srdci Bali. Odkaz, ktorý všetky naše produkty nesú je priniesť kúsok nášho raja z Bali k zákazníčkam formou krásnych vegánskych módnych doplnkov.

GadoGado.cz

Čo ťa robí šťastnou a aké je tvoje heslo, ktoré ťa občas posunie vpred?

Šťastnou ma robí pocit, ak sa mi niečo podarí (a tiež čokoláda na varenie a zmrzlina :D)! Či už ide o super feedback od zákazníčky GadoGado.cz alebo o zloženie skúšky na vysokej škole, ktorú stále študujem alebo o splnený cestovateľský sen. Som veľmi pozitívne naladená a dobrý pocit z menších či väčších úspechov ma vždy ženie dopredu. Mojim životným mottom je “Follow your heart, follow your dreams” (“Nasleduj svoje srdce, nasleduj svoje sny”) čoho sa držím celý život.

Čo by si odkázala čitateľom Odzadu.sk ?

Odkázala by som im, aby cestovali čo im sily stačia. Nech vystúpia zo svojej komfortnej bublinky a idú do sveta. S úsmevom na perách a chuťou poznávať niečo nové im to pôjde ľahšie. No a ak by ma niekde na cestách stretli, tak nech sa mi určite nehanbia zamávať. 🙂 Ďakujem pekne portálu Odzadu.sk za možnosť rozhovoru, bolo mi potešením. 🙂

Na záver, by som chcela poďakovať Juli za rozhovor plný inšpirácie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife