Aj u nás už žiaľ prepukol vírus, ktorého sa ľudia mimoriadne boja. Zvýšiť hygienu a dezinfekciu domácnosti je v tomto čase mimoriadne dôležité. Problém je však v tom, že v obchodoch sa už žiadne prostriedky nedajú zohnať. Našťastie, vďaka prírode či babským receptom nepotrebuješ žiadnu chémiu.

Na to, aby si mala domácnosť hygienicky čistú, ti postačí aj pár základných vecí, ktoré nemusíš zháňať v drogériách. Zároveň je to aj skvelý spôsob čistenia, ak si radšej za ekologickejšiu verziu dezinfekcie. Na čistenie domácnosti sú podľa odborníkov prírodné produkty ešte lepšou variantou, ako tie chemické.

Niektoré prírodné látky majú výnimočné dezinfekčné, antivírové aj antibakteriálne účinky. K najznámejším patria levanduľový olej, čajovníkový olej, borovicový olej, výťažky z ľubovníka bodkovaného, soľ, či sóda bikarbóna. Aj bežne dostupné kyseliny, ako je ocot alebo kyselina citrónová majú dezinfekčné účinky. Rovnako tak aj alkohol (nepoužívaj ho však na drevo kvôli jeho vysušujúcim účinkom). Dezinfekčné prostriedky je dobré striedať, pretože baktérie a vírusy si vedia na ne rýchlo zvyknúť, a tak už na nich nemusí pôsobiť to, čo na začiatku. No a ako si vyrobiť prírodnú dezinfekciu?

Na dezinfekčný prostriedok budeš potrebovať 2 šálky vody, 2 lyžice octu, polovica čajovej lyžičky mydla, 20 kvapiek čajovníkového oleja. Túto zmes stačí vliať do fľaše s rozprašovačom a môžeš používať. Nezabudni ju pred každým použitím pretrepať.

Ešte silnejším dezinfekčným prostriedkom je zmes alkoholu, čajovníkového oleja, levanduľového oleja, šťavy z aloe vera a prevarenej vody.

No a ak sa ti neušiel antibakteriálny gél na ruky, a chceš si ich doma preventívne dezinfikovať, nalej si do jednej tretiny nádobky čistý alkohol, pridaj 10 kvapiek levanduľového alebo čajovníkového oleja, a dolej to aloe vera gélom. Po pretrepaní máš domáci a účinný eko-antibakteriálny gél na ruky.

 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.