Vianoce sú, podľa väčšiny ľudí, najkrajšie sviatky v roku. Napriek tomu sa nájde malá skupina ľudí, ktorá sviatky neobľubuje. Pre niektorých sú Vianoce skôr stresujúcim obdobím, pretože vedia, že toho musia veľa stihnúť a určite sa s rodinou pohádajú.

Chceš vedieť, ako prežiť pokojné Vianoce bez stresu a hádok?

Počúvaj. Ak s niekým nebudeš súhlasiť, nepúšťaj sa hneď do hádky, vypočuj si všetko. Snaž sa daného človeka (člena rodiny) pochopiť a vcítiť sa do jeho situácie, aktívne ho počúvaj a odpovedaj na otázky, ktoré ti položí. Pred Vianocami to majú všetci ťažké, pretože povinností je veľa.

Snaž sa preto aj pomáhať. Budeš mať zo seba dobrý pocit, pretože nebudeš len ležať a pozerať rozprávky. Ostatní budú mať menšiu chuť sa s tebou pohádať, pretože budú vidieť, že sa zapájaš do domácich prác. Je už len na tebe, aké práce si zvolíš – môžeš pomôcť pri pečení, pri vysmážaní, pri upratovaní posledných izieb, pri balení darčekov, pri zdobení stromčeka (ak to robíte až na Štedrý deň), alebo môžeš pomôcť v záhrade.

Prechádzky v prírode tiež pomáhajú. Tráv s rodinou veľa času vonku, pretože pohyb na čerstvom vzduchu je dôležitý. Vyvetráte si hlavy, oddýchnete si od upratovania a doplníte vitamín D. Určite už vieš, že aj vďaka nemu môžeš mať silnejšiu imunitu.

Hlavne mysli na to, že Vianoce nie sú o tom, aby bolo všade čisto, aby ste mali napečených množstvo koláčov a aby sa nič nepokazilo. Práve tieto veci sú tým najväčším zdrojom vianočných konfliktov.

Vianoce majú byť úplne o niečom inom, preto skús svojej rodine vysvetliť , že na malichernostiach nezáleží. Skutočne záleží len na tom, aby ste boli zdraví (tento rok obzvlášť), aby ste sa mali radi a aby ste boli k sebe úprimní.

Snaž sa všetkých doma naladiť optimisticky, zahrajte si spoločenské hry a rozprávajte sa o tom, aké sú Vianoce dôležité z toho hlbšieho hľadiska.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.