Pexels/Shiny Diamond

Starostlivosť o pleť (alebo obľúbený názov skincare) nie je vôbec jednoduchá. Každá máme inú pleť. Mastnú, kombinovanú, citlivú či suchú. Stav našej pleti sa mení aj na základe našich hormónov, nášho spánkového režimu, životného štýlu a mnoha ďalších faktoroch. Toto všetko vplýva na to, či máme viac akné, či je naša pleť začervenaná alebo dehydrovaná.

Niektoré chyby v našej pleťovej starostlivosti sú zvyčajne také malé a nepatrné, že im nevenujeme veľkú pozornosť. Ale práve tieto maličkosti sú pre kvalitu našej pokožky neskutočne dôležité a nemali by sme ich prehliadať. Poďme sa teda pozrieť na to, ktoré to sú.

Používanie kozmetiky s alkoholom

Možno si o tom ani nevedela, ale alkohol sa vyskytuje vo väčšine pleťovej kozmetiky. Pridáva sa do nej, aby tvoja pleť pôsobila vyhladene a bez mastnoty. Pravdou však je, že alkohol pleť len vysuší a ak používaš produkty s alkoholom dlhodobo, tvoja pleť bude starnúť rýchlejšie a bude aj náchylnejšia na tvorbu vrások.

Neodličovanie make-upu

Asi najväčší hriech v starostlivosti o pleť. Neodlíčenie make-upu upcháva póry, čím sa zvyšuje tvorba akné a môže dôjsť aj k vysušenie pleti. Preto je dôležité odličovať sa každý deň, ale dbaj aj na to, aby si sa vždy odlíčili dôkladne a správne.

Väčšina z nás sa odlíči len odličovacími utierkami, to ale nestačí. Najefektívnejšie je dvojité čistenie – najprv make-up odlíčime čistiacim olejom alebo micelárnou vodou a následne čistiacim gélom. Takto máš istotu, že si do postele ľahneš s dokonale čistou pleťou.

Zabúdaš na krk a dekolt

Na tieto časti väčšinou zabúdame, ale sú rovnako dôležité. Tak, ako tvár, aj krk a dekolt by si mala vždy vyčistiť a potom na ne naniesť sérum a krém.

Nepoužívanie SPF

Veľa expertov na pleť sa zhoduje, že použitie SPF, teda opaľovacieho krému, je najdôležitejšou časťou v starostlivosti o pleť. Slnko je náš najväčší nepriateľ, dokáže nám spôsobiť rôzne kožné problémy ako začervenanie, pigmentové škvrny alebo vrásky. Ak sa chceš všetkým týmto nepríjemnostiam vyhnúť, je dôležité, aby si SPF na svoju tvár aplikovala pravidelne, najlepšie každý deň.

Nečistíš si mobilný telefón

Naše telefóny sú už skoro prirastené k nášmu telu, no vedela si, že sú aj perfektným magnetom na baktéri? Nie len, že na neho mnohokrát siahame špinavými rukami, ale následne si ho ešte aj k samotnej tvári prikladáme. Na displej sa teda dostáva špina z rúk, ale aj kožný maz, zvyšky make-upu a ďalšie nečistoty.

Priveľa peelingov 

Peelingy sú skvelé na odstraňovanie odumretej kože, ale na našej pleti vedia urobiť aj riadnu paseku. Častým používaním peelingov a rôznych scrubov si narušíš kožnú bariéru, čím doslova zbúraš kolagén a oslabíš elasticitu pleti. To znamená opäť predčasné starnutie pleti, ale aj hypermigmetáciu. Namiesto mechanických peelingov (cukrových) by si mala siahnuť skôr po tých chemických, napríklad s AHA a BHA kyselinami.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty