Pexels/Ben Mack

Iste každá z nás pozná viac než dobre ten pocit, kedy by si si rada dopriala čas len pre seba. Nie vždy to však ide. Častým dôvodom sú pracovné alebo domáce povinnosti, starostlivosť o naše ratolesti a ďalšie mnohé. No ako si nájsť čas aj napriek tomu? 

Dnešná doba je rýchla a žijeme ju neskutočne uponáhľaným spôsobom. Veľakrát si uvedomíme, že nemáme ani len minútku pre seba. Ruku na srdce, drahé dámy, dokedy?

Vyhradiť si tento priestor nie je až také zložité, ako sa zdá. Postačí naozaj len niekoľko malých zmien a pravidiel, na základe ktorých si ho bude môcť dopriať každá jedna z nás. A ver, že potom už nikdy nenastane situácia, kedy sa večer hodíš do postele a jediným tvojim „časom pre seba“ bude iba spánok.

Netreba zabúdať, že ten ti nenahradí ako fyzickú, tak ani duševnú pohodu v tom správnom slova zmysle. Čas pre seba, by mal byť pre každú z nás jednou z priorít. 

Ako na to?

Pracuj so svojim časom

Každá z nás má vo svojom časovom harmonograme povinnosti, ktoré musí jednoducho spraviť sama a bez akejkoľvek pomoci. Existujú však i také, ktoré môžeš raz za čas „odovzdať“ niekomu inému. Ide napríklad o upratovanie domácnosti, varenie, žehlenie a mnohé ďalšie.

Niekedy naozaj postačí, ak niektoré úlohy rozdelíš medzi členov domácnosti alebo si zavoláš na pomoc milú pani či objednáš jedlo na donášku. Čas, ktorý ti vznikne, môžeš venovať sebe.

Vytvoriť si tak dokážeš aj niekoľkotýždňový plán dopredu. Nezabudni s tým oboznámiť tvoju rodinu, partnera a nemaj vôbec obavu z toho, ako sa k tomu postavia. Tvojou povinnosťou nie je neustále niekomu slúžiť.

Neskús si to vyčítať, pretože potom sa naozaj nikam nepohneš.

Časová rutina

Čas je presne ten, ktorý zohráva v našom živote jednu z najdôležitejších úloh. Deň by niekedy mal mať 48 hodín, no i tie by nám občas nestačili na naše povinnosti. Život však nie je len o povinnostiach, je aj o tom, aby sme si ho mohli užívať tak, aby sme sa priblížili k našim predstavám.

Načo si predstavovať ako by som rada ležala a čítala knihu či športovala alebo meditovala, ak tomu môže skutočne takto aj byť? Buď si strojcom svojho času a zadaj si úlohu „časovej rutiny“, ktorú budeš dodržiavať.

Ak máš doma deti, stanov im čas na večierku a spánok. Ak deti ešte nemáš, stanov si taktiež čas, kedy sa nebudeš venovať ničomu inému, iba sebe. Spôsob, ktorý si zvolíš je už len na tebe. Vymedz si čas, ktorý bude patriť len tebe a čo je dôležité, nesnaž sa ním nahradiť to, čo si zameškala počas dňa. Tento priestor má slúžiť len tebe.

Skús to a sama zistíš časom, že je to pre teba obrovským prínosom.

Plánovanie s cieľom

Áno, plánovať v dnešnej dobe je ako beh cez prekážky, avšak aj napriek tomu sa snaž svoj časový harmonogram plánovať tak, aby si v ňom mala zapísané aj tie, ktoré budú patriť len tebe. Ak to začneš robiť, k cieľu (vyhradiť si čas pre seba) sa budeš približovať čoraz viac.

Naplánuj si kozmetiku, masáž, kaderníčku, jogu, stretnutie s kamarátkou alebo čokoľvek, čo vieš, že si bude vyžadovať viac časového priestoru. Takýmito aktivitami sa začni postupne čoraz viac odmeňovať sa prídeš sama na to, že sa stali akýmsi tvojim rituálom a ty sa konečne cítiš tak, ako si stále chcela.

Napokon, aj tvoji blízki to budú vnímať omnoho pozitívnejšie ako tomu bolo na úplnom začiatku. A vieš prečo? Odpoveď je jednoduchá. Pretože nie je nič dôležitejšie ako mať doma usmiatu, spokojnú a šťastnú partnerku, manželku alebo maminu.

Zvládneš to, niet na čo čakať! 🙂

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife