V Sta­ro­ve­kom Gréc­ku ľudia hovo­ri­li: „Ak chceš byť sil­ný, behaj! Ak chceš byť krás­ny, behaj! Ak chceš byť múd­ry, behaj.” A po roko­ch sa uká­za­lo, že mali prav­du.

Ak sa stane beh vaším spoločníkom, určite začnete pozorovať pozitívne zmeny nielen na vašom tele, ale aj na psychike. Beh si nevyžaduje žiadne náradie, stačí mať dobré tenisky a ste pripravení. A tu je 9 skvelých dôvodov, ktoré vás môžu navnadiť na každodenný beh:

• Beh posilňuje srdce a napomáha zvyšovaniu tvorby červených krviniek. Neposilňuje len svaly na nohách, zadku a bruchu, ale zlepšuje tiež kondíciu srdcového svalu.

• Trénované srdce bežca pumpuje väčšie množstvo krvi do tela, ako srdce človeka, ktorý je pasívny. Všetky tkanivá a orgány v tele tak dostávajú viac krvi, ktorá je obohatená kyslíkom a živinami .

• Úľava od stresu a povinností.

zdroj: Photo by Curtis MacNewton on Unsplash.com

• Súvisiace s predchádzajúcim bodom je uvoľňovanie endorfínov – „hormónov šťastia“, ktoré vyvolávajú pocit eufórie nenechávajú priestor depresiám.

Zlepšuje duševnú aktivitu. Mozog počas behu často prichádza s kreatívnymi nápadmi a riešeniami zdanlivo ťažkých problémov. Je to všetko vďaka kyslíku, ktorý pomáha centrálnej nervovej sústave, vrátane mozgu, aby aktívnejšie pracoval.

• Pravidelný beh posilňuje imunitu zvýšením hladiny červených krviniek a hemoglobínu v krvi. Súčasne znižuje hladinu cholesterolu v krvi, pocit hladu a zlepšuje prácu čriev. A samozrejme, vedie k zlepšeniu telesnej hmotnosti.

• Beh nie je nepriateľ, aj po náročnom dni v práci pomáha. Vyčistí myseľ, doplní kyslík a dopomôže k lepšiemu spánku. Viaceré štúdie tiež dokazujú, že beh pomáha k čiastočnej regenerácii pečeňových buniek.

• Pravidelný beh má pozitívny vplyv na pohybový aparát. Zabraňuje tak degeneratívnym ochoreniam kĺbov, ktoré trápia ľudí najmä v staršom veku.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.