unsplash.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nostalgia je dôvod, prečo sa utiekame k filmom, seriálom a veciam, ktoré nám pripomenú tie dôležité chvíle v našom živote. Kvôli nej sa vraciame k starým fotografiám, filmom či knihám, ktoré nám vyčaria úsmev na tvári alebo vďaka ktorým sa nám v oku zaleskne nejedna slza. Túžime sa vrátiť do danej doby, počas ktorej sme oplývali šťastím a kedy sme zažívali tie najšťastnejšie chvíle života. Chýba nám matkino objatie, náš bývalý priateľ, ktorého stále ľúbime či tá pojašená kamarátka, ktorá pred polrokom odcestovala do zahraničia.

Vedci prišli na to, že silné nostalgické spomienky nám môžu pomôcť vyrovnať sa s prechodom v našich životoch, poskytnúť nám pohodlie a pomôcť nášmu pocitu identity. Poznamenali, že nostalgia sa vyskytuje u detí mladších ako sedem rokov, ktoré sa môžu v minulých rokoch pozerať späť na určité šťastné udalosti. Ako však skutočne nostalgia pôsobí na náš mozog? Tu je odpoveď na túto otázku.

Spája dokopy pamäť a tvoj systém odmeňovania samej seba

Keď narazíme na nejakú zmysluplnú spomienku, ktorá nás napĺňa šťastím, mozog nám zaplní príval emócií. Vedci prišli na to, že niektoré neuróny sú zodpovedné za emocionálne výbuchy v mozgu, čo je typické najmä pre nostalgikov. Spomienky sa ti vynárajú najmä vďaka týmto dvom veciam: chronickej vzdialenosti a emocionálneho a osobnostného významu. Nostalgia vyvoláva v ľuďoch príjemné pocity.

Sršíš optimizmom

Nostalgia sa nemusí spájať len s nahliadnutím do minulosti, môže dokonca aj za nárast pozitívnych pocitov, čím sa nám zvyšuje sebavedomie. Z tohto dôvodu ju dokonca aj vyhľadávame. Dokonca sa nám vyjavia spomienky, pri ktorých sa v duchu usmievame a sme šťastní.

Zahrievaš si srdce

Ak si nostalgická práve počas jesene a chladnej zimy, nemusí to byť iba preto, že sa napríklad blíži Halloween či Vianoce. Ľudia chcú totiž počas tohto obdobia zahriať svoje srdcia vrúcnymi spomienkami najmú v takýchto dňoch.

Robíš správne rozhodnutia

Keď pociťuješ nostalgiu počas tvojich dôležitých rozhodnutí, ver mi, existuje na to dôvod. Vracanie sa k dobrým spomienkam má vplyv na správne rozhodovanie.

View this post on Instagram

Happiness💞

A post shared by 🕊•Beniamin & Adina• 🕊 (@tbendina) on

Vyjadruješ svoj smútok či sklamanie

Nostalgia nemusí byť vždy pozitívnym pocitom, aspoň nie takým, ako býva zväčša prezentovaná. Tiež jej môžeš prepadnúť napríklad aj vtedy, keď si smutná a nemáš na niečo dobré spomienky, pociťuješ zvedavosť, strach, potrebu starať sa o niekoho, hnev či smútok. V takýchto prípadoch je pocit nostalgie ešte silnejší, pretože tvoje emočné centrá v mozgu sú aktívne.

Blokuje negatívne emócie

Vedci prišli na to, že čím viac nostalgie ľudia pociťujú, tým menej sa obviňujú za všetky problémy a negatívne veci, ktoré spôsobili v minulosti. Nostalgia totiž slúži tiež ako druh obrany proti zlým pocitom a ako prostriedok na zvýšenie súdržnosti a morálneho postavenia skupiny.

Má vplyv  na tvoje zaužívané zvyky

Najmä na tie negatívne. Dokáže ťa tak naštartovať a motivovať, aby si sa týchto zvykov zbavila. Napríklad ak začneš spomínať na svoj život pred tým, ako si začala fajčiť a táto minulosť ti chýba, je celkom pravdepodobné, že sa takéhoto neduhu zbavíš.

Zdroj: bustle.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating