Posledný rok bol pre niektorých z nás poriadnou výzvou. Školské lavice a kancelárie sme museli vymeniť sa pohodlie domova. Kým niektorým táto zmena naozaj vyhovuje, pre mnohých je home office ťažkým orieškom. 

O to je to horšie, ak počas práce alebo štúdia z domu tráviš väčšinu času vo svojej posteli alebo na gauči. Na jednej strane ide o pohodlie a takýto spôsob sa ti páči, no nie je to dobré pre tvoje fyzické ani psychické zdravie.

Ak to je len trochu možné, vyčleň si na pracovné alebo študijné úlohy nejaké miesto v dome/byte, kde sa budeš venovať len týmto činnostiam. Najlepšie by bolo, ak by si si vedela zariadiť malú „pracovňu“, no na začiatok postačí aj stôl s dobrou stoličkou. Práca z postele nie je dobrý nápad a prezradíme ti prečo.

Problémy sústrediť sa

Pri práci z postele môžeš mať problémy s koncentráciou a aj celkovou produktivitou. Predsa len nesedíš pri stole, kde sa musíš plne sústrediť, ale ležíš v pohodlnej posteli a láka ťa zdriemnuť si aspoň na pár minút.

Žiadna rutina a návyky

Ak chceš byť produktívna a využiť svoj deň naplno, mala by si mať isté návyky a taktiež by si si mala vytvoriť svoju rutinu. Najlepšie takú, akú si dodržiavala za normálnych osobností, keď si chodila do školy alebo do práce. Nastav si ráno budík a nevyspávaj do desiatej.

Nezanedbávaj hygienu, prezleč sa z pyžama, daj si raňajky a začni sa venovať svojim povinnostiam. Nezabudni si dopriať pravidelné prestávky, ktoré ti pomôžu zvýšiť tvoju motiváciu a produktivitu. Ak sa budeš tejto rutine venovať každý deň, lepšie si na to zvykneš a bude to pre teba jednoduchšie.

Zlé držanie tela

Pri práci z postele sa môžu dostaviť aj zdravotné problémy v podobe bolesti chrbtice alebo krku. V posteli si nevieš dať pozor na svoje držanie tela a aj keď si podložíš chrbát niekoľkými vankúšmi, nie je to dobré. Oveľa lepšie je sedieť na kvalitnej stoličke, ktorá sa postará o to, aby si sedela správne a aby si sa nehrbila tak, ako v posteli.

Problémy so spánkom

Posteľ by sa mala spájať len s jednou vecou, a teda so spánkom. Ak budeš v posteli tráviť príliš veľa času, môžeš mať problém so spánkom, pretože aj večer budeš myslieť na prácu a povinnosti, ktoré ťa čakajú. Zlý a nedostatočný spánok sa potom môže odraziť na ďalších problémoch so sústredením a ty sa tak dostaneš do začarovaného kruhu.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.