Unsplash/Zohre Nemati

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ach, tá naša lenivosť. Ide len o iné označenie prokrastinácie, s ktorou má problém čoraz viac ľudí. A najmä v posledných dvoch rokoch, kedy sa zmenili naše pracovné či školské zvyklosti. Viac času trávime doma na home-office a nejde zrovna o najproduktívnejšie miesto. 

K odkladaniu povinností tak skĺzneš oveľa jednoduchšie, než ľudia, ktorí chodia normálne do práce. Ty sama si pritom uvedomuješ, že niečo robíš zle, no aj to riešenie odkladáš stále na neskôr. Máme pre teba 10 tipov, ktoré ti pomôžu skoncovať s prokrastináciou.

Staň sa opäť produktívnou, aby si si mohla deň užiť oveľa viac, a aby ti ostal čas aj na voľnočasové aktivity. Scrollovanie Instagramu medzi to nepatrí.

Obklopuj sa pozitívnymi a inšpiratívnymi ľuďmi

Dôležitú rolu môže zohrať aj tvoje okolie. Obklopuj sa ľuďmi, ktorí sú dobre naladení a dokážu ťa inšpirovať. Zároveň ťa podporia v tom, aby si sa snažila a neodkladala všetko na poslednú chvíľu. Ak tráviš čas s kamoškou, ktorá je rovnaká ako ty, nikdy sa nezmeníš.

Nauč sa povedať nie

K prokrastinácii často dochádza preto, že si na seba vezmeš veľa. Nevieš povedať nie a zoberieš aj úlohu za kolegyňu alebo sa podujmeš vypracovať nejaký projekt. Neboj sa odmietnuť a pracuj len na toľkých veciach, ktoré stihneš a zvládneš.

Vytvor si zoznam úloh a rozvrh

Spíš si zoznam všetkých úloh, ktoré ťa čakajú a snaž sa ich rozvrhnúť. Nemusíš presne do minúty, ale vymedz si čas, že napríklad medzi 10:00 a 11:00 sa budeš venovať jednej činnosti, potom si dáš prestávku a prejdeš na niečo ďalšie.

Urob si deň rôznorodý a nerob celý čas len na jednej veci. Radšej sprav z každej povinnosti niečo, budeš mať lepší pocit. Postupne a s kľudom budeš mať všetko hotové.

Používaj pravidlo 80/20

Inak nazývaný aj Paretov princíp, ktorý môžeš uplatniť na viacero oblastí. Rozdeľ si úlohy napríklad podľa náročnosti. Začni tými najzložitejšími, a keď zvládneš 20 % ťažších vecí, zvyšných 80 % urobíš ľavou-zadnou.

Taktiež nemusíš byť dokonalá a robiť všetko na 100 %. Platí, že 20 % zdrojov ovplyvňuje 80 % našich výsledkov. Zvyšok je len strata času. Radšej sa tým veciam venuj kratšiu dobu, no o to viac sústredene.

Daj si deadline aj na veci, ktoré ťa nesúria

Prokrastinujeme najmä vtedy, ak nás netlačí žiadny šibeničný termín. Ak pracuješ na viacerých veciach, urči si svoje osobné deadliny. Bude ťa to viac motivovať, a keď niečo odovzdáš skôr, budeš mať zo seba ešte aj dobrý pocit.

Nauč sa vstávať ráno skôr

Ak máš pocit, že nič nestíhaš, skús vstať ráno skôr. Na začiatok stačí aj o 10 či 15 minút skôr a postupne môžeš tento čas predlžovať. Ak vstaneš len o deviatej či desiatej, samozrejme, že toho veľa nestihneš. Vytvor si svoju dennú rutinu.

Nebuď na seba veľmi prísna

Ak sa ti niečo nepodarí, nebuď na seba príliš prísna. Také veci sa stávajú bežne. Iba čo ťa to demotivuje a nebudeš schopná dokončiť aj ostatné povinnosti.

Vymysli pre seba nejakú odmenu

Oveľa efektívnejšie je, aby si sa namiesto „bičovania“ odmenila za dobre odvedenú prácu. Vymysli si niečo, čo ti urobí radosť a odmeň sa za to až vtedy, keď úlohu dokončíš. Bude ťa to nesmierne motivovať k tomu, aby si to dokončila čo najskôr.

Nenechaj sa rušiť sociálnymi sieťami

Sociálne siete sú najväčším nepriateľom prokrastinácie. Vypni si zvuk a notifikácie a nenechaj sa správami či e-mailami vyrušovať. Sústreď sa na niečo naplno napríklad 20 minút, a potom si daj 5 minút pauzy, kedy môžeš skontrolovať, čo je nové.

Na tomto princípe funguje aj technika Pomodoro, podľa ktorej sa dokážeme plne sústrediť len 20 minút. Potom náš mozog prestáva tak dobre fungovať a stráca sústredenie. Malé prestávky medzi činnosťami sú kľúčové.

Zmeň prostredie

Pomôcť ti môže aj zmena prostredia. Ak si stále iba doma, zmeň aspoň izbu, prípadne si prelož nejak inak nábytok. Ak to je možné, choď napríklad do prírody alebo skús pracovať z kaviarne. Každá zmena prináša so sebou viac efektívnosti a produktivity.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife