Žena si drží hlavu nad notebookom

Pred pár rokmi bola práca na home office veľmi výnimočná a určená len pre pár ľudí. Pandémia všetko zmenila a doslova zo dňa na deň sme všetci zostali doma. Mnohí ľudia tak zostali pracovať dodnes. Vedela si o tom, že takýto typ práce môže mať negatívny vplyv na tvoju psychiku a osobnosť? Viac detailov nám prezradila psychologička Mgr. Ľubica Mesarošová z online poradne MOJRA.sk

Pre niekoho znie práca z domu ako splnený sen, zatiaľ čo iní si to nedokážu ani len predstaviť. Sú zamestnanci, ktorí pracujú na home office len zriedka, napríklad raz týždenne alebo mesačne. Nájde sa ale veľa tých, ktorí pracujú výlučne takto a v tomto článku sa budeme venovať práve im.

Čo sa týka profesií, môže ísť o rôznych freelancerov, kreatívcov, marketingových pracovníkov, programátorov, virtuálne asistentky, administratívnych pracovníkov, prekladateľov a mnohých ďalších. Napríklad aj ja sama ako redaktorka a copywriterka pracujem z domu viac ako tri roky.

Je pravda, že nie každý deň sa mi chce rovnako, preto som oslovila psychologičku, s ktorou sme prebrali dopad domácej práce na človeka a jeho psychiku. Jej slová prekvapili aj mňa.

Aké sú pozitíva a negatíva práce na home office?

Pozitíva aj negatíva sa v tejto téme určite dajú nájsť, ale vzťahovala by som to predovšetkým ku konkrétnej osobnosti. Napríklad pre komunikatívneho a spoločenského človeka môže byť práca na home office pociťovaná ako osamelá, môže mu chýbať kontakt a zdieľanie,“ uviedla pre Odzadu.sk psychologička Ľubica Mesarošová.

Home office
zdroj: Unsplash/Magnet.me

Inému človeku však môže podľa jej slov sociálna vzdialenosť pomôcť lepšie sa sústrediť a ocení, že ho nikto neruší. Pri takejto práci býva aj menšia kontrola zvonku a pracovné tempo a priority si určuje pracovník skôr sám. To dáva lákavú slobodu s vidinou pohodlia. Organizovaný, disciplinovaný pracovník s tým pravdepodobne dobre naloží. Zároveň pre chaotické typy, či prokrastinátorov, to môže znamenať málo motivácie na dokončenie povinností. Každý typ práce má svoje charakteristiky a nejaký dopad na život človeka. Či to bude pozitívny, alebo negatívny vplyv, to záleží aj na konkrétnom pracovníkovi,“ dodala Mesarošová. 

Aký dopad môže mať dlhodobá práca z domu na zdravie?

Tento článok je dostupný členom Odzadu PREMIUM

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife