Pexels/Andrea Piacquadio

Hodiny strávené za počítačom? Online výučba, meetingy? To všetko sa za posledný rok stalo bežnou súčasťou nášho života. Určite to poznáš, keď beží telka, šteká pes, vyrušuje ťa každý pohyb v byte alebo v dome a tvoje výkony, nápady a produktivita prudko klesajú. Domov je naša oáza pokoja a oddychu, no čo v prípade, že sa tvoja obývačka či kuchyňa premení na kanceláriu?

1. Rozvrh

Rozvrh dňa je veľmi dôležitý pre tvoje psychické aj fyzické zdravie. Časový harmonogram, ktorý máš v bežné dni je ideálne praktizovať aj doma. Vstávaj v rovnaký čas, pracuj v rovnaký čas. Urob si prestávku na kávu alebo obed a nezabúdaj, že je dôležité držať sa svojho plánu. Nerozptyľuj sa televíziou, rádiom, polievaním kvetov či varením. Si predsa v práci. Všetko ostatné urobíš, ak v “práci” skončíš. 

2. Priestor

Vytvor si doma priestor vyhradený len pre prácu či štúdium. Neber si notebook do postele, tam je mozog zvyknutý oddychovať a je teda pravdepodobné, že tam nebudeš veľmi produktívna. Ideálne je miesto pri okne, kde máš dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu.

3. Poriadok

Neporiadok patrí medzi rušivé elementy, ktoré odvádzajú tvoju pozornosť. Upratané okolie prináša pocit, že momentálne nemusíš robiť nič iné ako venovať sa práci.

4. Strava

Áno aj strava prispieva k lepšiemu mysleniu. Nenavštevuj preto chladničku viac ako je treba. Preplnený žalúdok zbytočne zaťažuje a unavuje organizmus. Do jedálnička zaraď potraviny bohaté na vitamín E, ktorý chráni bunky pred voľnými radikálmi. Napríklad orechy, listová zelenina alebo ryby. Ráno môžeš vymeniť kávu za zelený čaj, ktorý je nielenže perfektným antioxidantom, ale zároveň aj naštartuje tvoju myseľ.

5. Voľný čas

Zvykneš v práci končiť o 16:00? Konči o 16:00 aj doma! Je čas na prechádzku, cvičenie či dobrú knihu. Náročné projekty, úlohy potrebujú oddychnutú a zresetovanú myseľ, nie tú prepracovanú, nekreatívnu.

6. Spánok

To, že sa ráno nemusíš nikam ponáhľať neznamená, že je vhodné sledovať seriály alebo instagram do neskorých nočných hodín. Spánok vo veľkej miere ovplyvňuje našu produktivitu v nasledujúci deň. Dopraj si každý deň 6 až 8 hodín kvalitného spánku.

Organizácia a pokoj sú kľúčom k efektívnej práci nech si kdekoľvek. Ber toto obdobie ako výzvu pre rozvoj svojich schopností. Samostatnosť a schopnosť zvládať nové situácie s prehľadom sú vlastnosti, ktoré ocení nejedna firma či škola!

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife