Žena s dcérou v parku
Pexels/Daria Obymaha

Rodičia boli našimi prvými „influencermi“. Od kedy sme sa narodili a rástli, stali sa našimi vzormi a to, čo sme videli u nich, sme považovali za správne. To, čo povedali, bolo najmúdrejšie, a ako zvykli podotýkať, vždy mali aj pravdu. No nie v každom smere. No to si mohla zistiť, až keď si sama dospela. Až keď si spätne spomenieš na ich niektoré slová, uvedomíš si, aký veľký vplyv na teba mali. A nie len ten pozitívny.

Pravdepodobne chceli tvoji rodičia pre teba len to najlepšie, ale isté vety, ktoré sa nám zapísali do pamäti, mali na nás opačný efekt. Medzi ne patria nasledujúce tri „stálice“, ktoré mali za následok zníženie tvojho sebavedomia. Až raz budeš mať svoje deti, daj si na tieto vety pozor, sú úplne zničujúce pre detskú psychiku.

Rodičia ovplyvňujú tvoje sebavedomie napohľad nevinnými vetami

„Pozri sa na svoje spolužiačky“

Tvoja spolužiačka stíha aj tanečnú. Tvoja spolužiačka dostala lepšiu známku. Dcéra mojej kolegyne sa dostala na gymnázium a ty nie. Pozri, ako pekne sa oblieka ona.

Zoznam podobných viet by mohol byť naozaj siahodlhý. Aj keď tým rodičia chcú mieriť k tomu, aby ťa motivovali, či postrčili k väčšej snahe, efekt to má opačný.

Žena a dve dcéry v záhrade
zdroj: Žena a dve dcéry v záhrade

Kvôli takémuto porovnávaniu si sa už ako malé dievčatko cítila mizerne a boli to začiatky tvojej neistoty. Prestala si si ako osobnosť veriť, cítila si sa menejcenne, začala si sa báť robiť to, čo by si chcela, a snažila si sa vo veciach, ktoré ťa ubíjali, len aby si potešila mamu či otca. Pre deti je typ vety „Pozri na ňu“ dôkaz toho, že ich rodičia nemajú radi také, aké sú.

„Kvôli tebe som sa vzdal kariéry“

Výčitka o tom, že kvôli tebe sa zmenil ich život, že sa niečoho vzdali, že museli drieť, že … jednoducho, toto zabolí každého človeka, bez ohľadu na to, či ide o 7 ročné dievčatko alebo 20 ročnú slečnu. Akoby si mohla za to, že si im prekazila sny, plány, alebo že si im sťažila život. Tebe v hlave bežia len myšlienky na to, že za to predsa nemôžeš, veď to oni ťa splodili.

No aj napriek tomu sa budeš cítiť ako niekto, kto je na tomto svete nežiadúci, nedocenený, a koho nikto nemá rád, pretože svojou prítomnosťou veci len pokazil.

Žena s dvoma deťmi
zdroj: Pexels/RODNAE Productions

„Na to si ešte mladá/nemáš na to“

Ďalší príklad toho, ako ti môže život poznačiť to, že ťa rodičia ako mladú podceňovali. Všetko raz muselo byť prvýkrát, a ak ti nedovolili skúšať nové veci, iba ti tým pristrihli krídla tak, že si viac nemala vlastné ambície a sny. Už si si myslela, že na to nemáš, pretože to takto povedali.

Vezmi si z toho príklad a neurob to svojim deťom. Rodičia nie sú vždy len dobrým príkladom, ale občas aj výstrahou, aká by si byť nemala.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife