Rodičia a bábätko
Pexels/Katie E

Rodičia sú jedným z najsilnejších vzorov pre naše správanie, aký vo svojom živote máme. Sú pri nás od narodenia, formujú naše zmýšľanie, hodnoty, priority, a ukazujú nám v podstate všetko. Väčšinou sme ich odrazom a líšime sa od nich menej, než si vôbec myslíme. Už od detstva sme opakovali to, čo sme videli doma. Avšak, berieme si od nich nie len to najlepšie, ale občas aj to najhoršie. Totiž, rodičia nie sú len vzorom…

O rodičoch sa hovorí občas ako o bohoch – všetko vedia, robia správne rozhodnutia, sú morálnou ukážkou toho, čo je správne. Lenže, nikto nie je dokonalý a ani človek, ktorému sa narodí dieťa, sa zrazu nezmení na bezchybný vzor. Aj keď robí všetko, čo je v jeho silách, povaha sa zmeniť nedá.

Preto je veľmi dôležité, aby si si počas svojho vývoja do bodu, kým sama budeš matkou, rozmyslela, čo sa od nich naučiť chceš, a čo bude pre teba skôr výstrahou toho, aká byť netúžiš.

Žena s dieťaťom na rukách
zdroj: Pexels/Rose Dudley

Musíš to uchopiť za správny koniec

Predstav si, že si žena, ktorá mala ťažké detstvo – tvoja mama nebola práve ideálna. Dajme tomu, že pila alkohol a na deti akosi kašľala. Sú len 2 cesty, ktorými sa uberieš, ak budeš rodič ty sama – buď budeš rovnaká, pretože to je to, čo poznáš a nič v tebe ťa nenúti spraviť zmenu, alebo spravíš presný opak. To, čo si v nej videla, vezmeš ako výstrahu a rozhodneš sa byť lepšou, než kedy bola ona. Aj zlý vzor je vzor, no nikto ťa neprinúti, aby si ho opakovala.

Veľa záleží nie len od toho, v akom prostredí žiješ a akými ľuďmi sa obklopuješ, ale, samozrejme, aj od tvojho vlastného zmýšľania a charakteru. No nikdy si nemysli, že nemôžeš žiť lepšie len preto, lebo to vidíš naokolo. Ak sa tak rozhodneš, môžeš byť tou najlepšou mamou na svete. A to, že tvoji rodičia takí neboli, nemusí byť vždy na škodu. Rodičia nie sú len vzorom, niekedy sú odstrašujúcim príkladom.

Žena sa hrá s 2 deťmi
zdroj: Pexels/Elina Fairytale

Mohlo to byť ťažké, ale bola to tak silná lekcia, že si za lepším rodičovstvom budeš pevne stáť. Matke i otcovi by sme mali byť vďační za všetko, aj napriek tomu, že naše vzťahy a minulosť nemuseli byť ružové. Ty si napíšeš vlastnú kapitolu svojej rodiny. Počúvaj svoje srdce a najmä, drž sa 7 zásad milujúceho rodiča. V takomto prípade sa nemusíš báť toho, že si nespravila všetko preto, aby si sa vyformovala do dobrej podoby matky.

Rodičia nie sú len vzorom, a tými, ku ktorým by sme mali vzhliadať, no ako už vieš, nie sú bezchybní. Preto si z nich ber to, čo ti je sympatické a blízke, všetko ostatné je už len na tvojej voľbe.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife