Unsplash/amirali mirhashemian/sheri silver

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Miluješ jedlo, ale už strácaš inšpiráciu na to, čo variť? Alebo si úplna začiatočníčka, ktorá potrebuje ukázať smer? V každom prípade si tu na správnom mieste. Zostavili sme pre teba dokonalé menu, ktoré je nie len chutné, ale aj naozaj ľahké na prípravu. A aby bolo aj jedinečné, zameriame sa na jednu svetovú kuchyňu. Nech to ladí, však?

Spolu sme v tejto rubrike ochutnali Taliansko, Vietnam, ale aj Indiu. Teraz je čas posunúť sa do krajiny syrov, vína a chrumkavých bagiet. Hádaš správne, ide o Francúzsko!

Čím sa ich stravovanie vyznačuje? Spomínaný syr nájdeš pri predjedle, hlavnom jedle, ale aj v dezerte. K jedlu nesmie chýbať kvalitné víno a taká večera môže trvať aj niekoľko hodín.

Predjedlo

Pri prvom chode sa naozaj veľa nenarobíš, no v jednoduchosti sa skrýva krása. Či už chystáš jedlo pre niekoho výnimočného, veľkú návštevu alebo len pre svoje potešenie, začni obloženou misou. Tá nie je, na rozdiel od tej našej, tak preplnená, ale vďaka jednotlivým surovinám si pripravíš žalúdok na nasledujúce chody. Nezabudni hlavne na syr, olivy, poctivú šunku a opečenú bagetku.

Polievka

Azda najznámejšia polievka tejto kuchyne je francúzska cibuľačka. Či cibuľu obľubuješ alebo nie, táto polievka ulahodí naozaj každému. Jej základom je dobrý vývar, biele víno, cibuľa, samozrejme, syr a bagetka, ktoré sa zapečú na vrch. Do-ko-na-lé!

Hlavné jedlo

Hlavné jedlá sú v tejto krajine rôznorodé. Francúzi jedia veľa mäsa, z ktorého prevažuje hovädzie, teľacie či králičie, ale aj ryby a slimáky. A zelenina k tomu nesmie chýbať. Typický je pre nich slaný koláč quiche Lorraine a svetoznáme ratatouille. To sa skladá z baklažánu, cukety, rajčín, paprík a cibule. Podáva sa ako vegetariánska pochúťka, ale aj ako príloha k mäsu. Tento recept si môžeš pamätať aj z rozprávky Ratatouille.

Dezert

Sladká bodka vo veľkom štýle! Ktorá svetová kuchyňa priniesla medzi ľudí viac obľúbených dezertov ako táto? Profiterolky, suflé, makrónky, crème brûlée, … Na niektoré potrebuješ viac zručností, no práve posledný spomínaný dezert je niečo, čo zvládne každá z nás. Skladá sa iba z pár základných ingrediencií a aj napriek tomu je na jazyku tak lahodný. Pôjdeš podľa receptu?

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife