Pexels/Andrea Piacquadio

Na tlačovej besede v stredu na poludnie avizoval minister zdravotníctva Marek Krajčí otváranie škôl. Dochádza k nemu na základe zavedenia covid automatu s menšími obmenami.

Od pondelka 8. februára sa otvárajú materské školy, prvý stupeň základných škôl, špeciálne školy a končiace ročníky stredných škôl a gymnázií. O presných podmienkach, za akých k tomu dôjde, informoval minister školstva Branislav Gröhling na druhej tlačovej besede.

Na to, aby sa žiaci mohli vrátiť do škôl, bude potrebný negatívny test pre zamestnancov a pre zákonného zástupcu. Negatívny test tiež budú potrebovať žiaci končiacich ročníkov stredných škôl a gymnázií.

Otvoria sa tiež základné umelecké školy pre individuálnu výučbu, budú kopírovať prvý stupeň základných škôl. Okrem toho sa otvoria stredné zdravotnícke školy vo všetkých ročníkoch a zároveň školské internáty pre zdravotnícke školy. Tie môžu otvoriť len v prípade, ak zabezpečia ubytovanie žiakov po jednom.

zdroj: Unsplash/Jeswin Thomas

Otvoria sa tiež školské jedálne a školské kluby detí za rovnakých podmienok. Umožnené bude aj vyučovanie pre žiakov v skupinách 5+1. Ide o žiakov bez prístupu k dištančnému vzdelávaniu. Takýmto spôsobom budú môcť fungovať základné aj stredné školy. Zamestnanci a zákonní zástupcovia musia mať negatívny test. Ten budú potrebovať aj študenti stredných škôl.

Otvorenie nemusí prebehnúť priamo 8. februára, ale po pretestovaní zamestnancov a zákonných zástupcov. Test bude v platnosti 7 dní, no bude sa rokovať aj o tom, aby trval 8 či 9 dní. Je to z dôvodu, aby testu počas víkendu neprepadla platnosť.

Jarné prázdniny budú prebiehať v normálnych dátumoch ako sú určené pre jednotlivé kraje. Ak však budú mať školy záujem, aj počas jarných prázdnin môžu absolvovať tzv. jarné školy pre žiakov, ktorí potrebujú dobrať učivo. Môže ísť o žiakov prvého stupňa základných škôl alebo skupiny 5+1.

V prípade, ak by mal rodič problém s testovaním alebo nebude chcieť dať žiaka do školy, žiak môže ostať doma a pokračovať v dištančnom vzdelávaní. To však môže byť obmedzené kvôli prezenčnej výučbe. Bude však braný ako dlhodobo ospravedlnený. V tomto prípade nemá rodič nárok na získanie OČR.

V prípade, ak by boli rodičia v domácej karanténe, musia ostať v karanténe aj žiaci a študenti. Nemôžu tak nastúpiť na prezenčnú výučbu.

Štátne hmotné rezervy v najbližších dňoch sprístupnia tisícky respirátorov, ktoré budú distribuované pre učiteľov po celom Slovensku.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieŠoubiznis & Hot News